Balice najnowocześniejszym lotniskiem w Europie?
access_time 2005-07-16 17:06:04
W ciągu najbliższych dni lotnisko w Balicach przyjmie 800 tysięcznego pasażera. Tylu podróżujących przewinęło się przez krakowskie lotnisko w całym 2004 roku. Władze spółki szacują, że w tym roku liczba pasażerów może sięgnąć nawet 1,5 mln.
„Przyrost liczby pasażerów jest tak szybki, że port lotniczy nie jest w stanie w dzisiejszym terminalu przyjąć takiej liczby podróżujących. Zanim zostanie oddany nowy budynek w Balicach obsługa pasażerów w centrum miasta może być rozwiązaniem wygodnym i możliwym do szybkiej realizacji” - uważa Jan Bereza członek zarządu województwa.

Jak więc rozwiązać problemy z przepustowością lotniska i wciągu najbliższych 4-5 lat osiągnąć standard umożliwiający odprawę nawet 5 milionów pasażerów rocznie? - o tym dyskutowano na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim. Na zaproszenie Jana Berezy członka zarządu województwa przybyli przedstawiciele spółki MPL - Balice, radni województwa Kazimierz Czekaj i Piotr Stachura, dyrektor PKP Przewozy Regionalne Ryszard Rębilas i prezes Spółki ECE Bartosz Puzdrowski oraz poseł Józef Krzyworzeka.
Dyskusja dotyczyła możliwości uruchomienia w najbliższej przyszłości w rejonie krakowskiego Dworca Głównego „terminalu zewnętrznego” dla lotniska w Balicach.
Nowy terminal, dzięki planowanemu niedługo połączeniu kolejowym między Balicami a Krakowem mógłby służyć jako miejsce przynajmniej wstępnych odpraw pasażerskich, a przede wszystkim miejsce odpraw bagażu. Nowy terminal w znacznym stopniu poprawiłby przepustowość lotniska, ułatwił organizację pracy, a nowe rozwiązania, bazujące na doświadczeniach kilku europejskich stolic mogłyby sprawić, że już w niedalekiej przyszłości port lotniczy w Balicach będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Jan Bereza zapewnił uczestników dzisiejszego spotkania, że województwo będzie wspierać inicjatywy zmierzające do unowocześnienia lotniska. W najbliższych dniach odbędą się także spotkania robocze dotyczące omówienia konkretnych propozycji i rozwiązań sposobu obsługi w centrum Krakowa podróżujących z Balic.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A