Leniek, Sitko, Popiełuszko
access_time 2005-02-26 07:01:07

W Tarnowie swoje ulice mają od dwóch dni takie postaci historii Polski, jak Czesław Miłosz i generał Władysław Anders, ale także lokalny historyk i patriota, Jan Leniek.

Na wniosek przynajmniej kilku zainteresowanych organizacji, swój skwer ma już także ksiądz Jerzy Popiełuszko. Nowa ulica w centrum Tarnowa, nazywana "przebiciem", nosi natomiast od wczoraj imię błogosławionego księdza Romana Sitko.


Procedura dotycząca nazewnictwa ulic jest na pewno długotrwała. Najpierw wnioski w tej sprawie składane są do kancelarii Rady Miejskiej przez grupy mieszkańców, organizacje i instytucje lub bezpośrednio przez radnych. Jeśli ulica nazywana jest "w trybie pilnym", to musi upłynąć przynajmniej rok, aby znalazła się na mapie miasta. Generalnie jest ten problem, że w Tarnowie nie ma praktycznie nowych, nienazwanych ulic i nowe propozycje nazw muszą spokojnie czekać na swoją kolej.W przypadku nadania imienia księdza Jerzego Popiełuszki tarnowskiemu skwerowi znajdującemu się między hotelem "Tarnovia" a kościołem Misjonarzy, można powiedzieć, że tempo nazwania tego skweru było iście ekspresowe. Wnioski o nadanie placowi imienia księdza-męczennika zgłoszone zostały bowiem latem ub. roku.Najpierw wniosek w tej sprawie zgłosili w magistracie radni miejscy klubu Ligi Polskich Rodzin. Mniej więcej w miesiąc później taki wniosek wpłynął do kancelarii RMT także od tarnowskiej delegatury NSZZ "Solidarność" oraz PTG "Sokół-Świat Pracy". Sprawa była o tyle pilna, że w ub. roku upłynęła 20. rocznica zamordowania księdza Jerzego przez funkcjonariuszy SB.Zgodnie z decyzją podjętą przez tarnowskich radnych w czwartek, ulica imienia Czesława Miłosza znajdować się będzie natomiast na tarnowskim Osiedlu Gumniska. Jest to jedna z nowych uliczek biegnących równolegle do al. Tarnowskich w stronę ul. Lotniczej. Imieniem Jana Leńka, tarnowskiego historyka-mediewisty, zostanie nazwana inna ulica w tej dzielnicy, biegnąca od Lotniczej w kierunku Góry Marcina.Poklask radnych znalazła także propozycja tarnowskiego Bractwa Kurkowego, które zaproponowało nazwać jedną z ulic imieniem generała Władysława Andersa. Nazwana tak została w czwartek ulica znajdująca się na osiedlu Zbylitowska Góra, biegnąca od ul. Armii Krajowej do Pszennej. Na wniosek PTG "Sokół-Świat Pracy" przegłosowano imię generała Tadeusza Jordana Rozwadowskiego dla innej z ulic w Zbylitowskiej Górze.Przebicie drogowe łączące ul. Słowackiego ze Słoneczną, czyli słynne "przebicie" wybudowane na zakończenie poprzedniej kadencji Rady Miejskiej, zostało nazwane imieniem bł. księdza Romana Sitko, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie w latach 1936-42, zamordowanego w KL Auschwitz.(Smol)Dziennik Polski 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A