Zamień samochód na rower!!
access_time 2005-09-20 10:28:38
Czy w dzisiejszych czasach, chociaż przez jeden dzień możemy obejść się bez samochodu? Czy alternatywa korzystania z roweru, własnych nóg czy komunikacji miejskiej wystarczy nam? Wyobraź sobie jak wyglądałyby ulice naszego miasta. Bez samochodów. Tegoroczny Europejski Dzień bez Samochodu będzie obchodzony w Polsce i w Tarnowie 22 września. W Czwarty raz Polska bierze udział w kampanii.

W ubiegłym roku w obchodach Europejskiego Dnia bez Samochodu wzięło udział ponad 100 polskich miast. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii "Dzień bez Samochodu" jest "Do pracy bez samochodu".

 

 hspace="Europejski Dzień bez Samochodu" to kampania, która jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. W Tarnowie z roku na rok widać, choćby po trudnościach w znalezieniu parkingu czy korkach, powiększającą się liczbę samochodów.

 

Celem Kampanii "Europejski Dzień bez Samochodu" jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań i popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. Kampania ta przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. To okazja dla władz wszystkich miasta do pokazania swojej troski o sprawy jakości życia. Daje on możliwość zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest miejsce, w którym żyją, na co dzień.

 

W Tarnowie ulicami miasta przejedzie rajd rowerowy, w którym będą mogli wziąć udział uczniowie tarnowskich szkół wraz z nauczycielami  hspace=jak i wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta. O godzinie 10.00 ruszy z Tarnowskiego Rynku, poprzez Plac Rybny na ulice Goldhammera, Mickiewicza i Aleję Solidarności Szkotnik, Sikorskiego, Krakowską, Katedralną by zakończyć się na Rynku.

 

W akcję tę włączył się również Zarząd Komunikacji Miejskiej, który umożliwił darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej – jedynie za okazaniem dowodu rejestracyjnego na własne nazwisko. W akcję aktywnie zaangażowało się większość instytucji z terenu miasta, które rozpowszechniły informację wśród swoich pracowników.

 

Zapraszamy mieszkańców do włączenia się w akcję. Chociaż w jeden dzień wybierzmy się rowerem, pieszo albo miejski transportem do pracy!

 

Dzień Bez Samochodu w dniu 22 września 2005 pod patronatem Ministerstwa Środowiska jest obchodzony w Polsce po raz czwarty. Koordynacją krajową w bieżącym roku zajmuje się Instytut Spraw Obywatelskich przy wsparciu "Magazynu Obywatel" i Federacji Zielonych Grupa Krakowska.

 

 

Wywiad z Koordynatorem Krajowym Rafałem Górskim www.tarnow.net.pl/serwis/mp3/wywiad_rg_2005.mp3

 

 

BB

 

 

 


www.22wrzesien.org/

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A