"OFF-Publicystyka" – prezentacja kina niezależnego
access_time 2006-03-24 15:18:55
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejny pokaz kina niezależnego w ramach projektu Cinema OFF. Wielu osobom hasło "publicystyka" kojarzy się głównie z codziennymi news-ami w programach informacyjnych. Jeśli jednak kogoś odstrasza wizja oglądania przez dziesięć godzin dziennie reportaży interwencyjnych w stylu "sąsiad sąsiadowi ukradł wiadro cebuli", to od razu możemy uspokoić, że tego z pewnością w tym zestawie filmowym nie zobaczy.
"OFF-Publicystyka" to kino dopracowane artystycznie, unikające nudy i tandety, które jednocześnie często przewyższa siłą prowokacji i kontrowersyjną wymową niejeden kiczowaty "szoł" znany z komercyjnych telewizji. Tu jednak prowokacja zawsze ma swój cel i artystyczne umocowanie. Warto zwrócić uwagę na to unikatowe w naszej kinematografii zjawisko.

Podczas pokazu zobaczymy 8 filmów nagrodzonych podczas
Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Publicystyka".

Program:


"48 m2", reż. Monika Filipowicz
Co można zmieścić w 48 metrowym mieszkaniu? Jakie osobowości zamieszkują pewne dziwne lokum? Film o wyjątkowo oryginalnej i nietuzinkowej osobie.

"Co z nich wyrośnie", reż. Artur Zawisza
Krótka i zabawna animacja, mówiąca o poważnych zagrożeniach ekologicznych współczesnego świata. Dowód na to, że nawet na pozór banalny film animowany też może mieć swoje publicystyczną przesłanie.


"Pytanie z Sali", reż. Filip Sadowski
Gorący temat publicystyczny traktujący o wolności słowa i wypowiedzi podczas spotkań wyborczych Andrzeja Leppera.

"Musztra", reż. Henryk Lehnert
Etiudka filmowa autorstwa kultowego filmowca-amatora Henryka Lehnerta, człowieka wpisanego do Księgi Rekorów Guinnessa za największą ilość zrealizowanych filmów krótkometrażowych.

"Czas na ciszę", reż. Kazimierz J. Bihun
Filmowa impresja na temat święta zmarłych.

"Twór", reż. Paweł Popko
Tytułowy "Twór" to Unia Europejska wraz związanymi z nią zagrożeniami, widziana oczami kobiety pochodzącej z małej miejscowości.

"Bieda - Ziemia", reż. Filip Marczewski
Nominacja do OFFskara 2005 za najlepsze zdjęcia. Dokument o bezrobotnych pracujących w nielegalnych bieda-szybach na terenie dawnych wałbrzyskich kopalni. Opowieść o ludziach zmuszonych podjąć pracę uwłaczającą ich godności, a często nawet zagrażającą życiu.

"Na rabunek", reż. Tomasz Gajewski, Paweł Galiński
Parodia agresywnych programów telewizyjnych. Kamery nieustannie towarzyszą Szerokiemu, Mikserowi i innym przedstawicielom warszawskiego półświatka w ich przestępczych przygodach. Uczestniczymy między w tak ekscytujących zdarzeniach jak kradzież samochodu, włamanie do mieszkania oraz napad na przechodnia.

"OFF-Publicystyka" w Piwnicach TCK w ostatni poniedziałek marca (27.03.06).
Początek o godzinie 19.00.
Wstęp 3 zł.

Z A P R A S Z A M Y

%%br%%
Komentarze...