O Krakowski Wianek
access_time 2006-05-05 19:01:01
7 maja o godz. 11.30 w Parku, w Szczurowej pod honorowym patronatem Jana BEREZY – członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Mariana ZALEWSKIEGO – wójta gminy Szczurowa odbędzie się XXV Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK.

Głównym celem "Przeglądu" jest konfrontacja dokonań artystycznych zespołów regionalnych, kapel ludowych i grup śpiewaczych. Konkurs  hspace=przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski, integruje region krakowski z zachowaniem różnorodności kulturowej wschodniej  i zachodniej jego części, a także  wzbogaca ofertę kulturalną województwa. Dla zespołów regionalnych impreza stanowi jedyną możliwość oceny aktualnego poziomu merytorycznego, co pozwala zdiagnozować stan i równocześnie wytyczyć kierunki działania ruchu folklorystycznego tej części Małopolski.

Do udziału w "Przeglądzie" zgłosiło się: 9 zespołów regionalnych, 11 kapel ludowych i 9 grup śpiewaczych oraz 2 instrumentalistów z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego,  dąbrowskiego, tarnowskiego, wielickiego. Komisja Artystyczna pod przewodnictwem Aleksandry Boguckiej – etnomuzykologa z Krakowa oraz  Janiny Kalicińskiej – choreografa z Krakowa, Wiesławy Hazuki  – choreografa z Tarnowa, Jadwigi Adamczyk i Aleksandra Smagi - muzyków z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu dokona oceny prezentowanych programów.

W trakcie obrad Komisji Artystycznej zaplanowany został gościnny występ Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY działającego przy Mościckiej Fundacji Kultury w Tarnowie – Świerczkowie. Organizatorami Przeglądu są Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A