Zabierz torbę na zakupy
access_time 2006-05-12 18:24:51
Zachęcamy do udziału w nowej proekologicznej akcji, której celem jest walka z zalewającym nas wszędzie plastikiem. Każdy może zatrzymać ten "potop". Co zrobić? Po prostu nie zabierać worków z tworzywa sztucznego w sklepach, a na zakupy wybrać się z torbą z tkaniny. Internauci, mieszkańcy Tarnowa, którzy zadeklarują, że chcą w ten sposób dbać o środowisko, będą mogli otrzymać za darmo bawełnianie worki na zakupy z hasłem "Tarnów Promotor Ekologii".

Wystarczy na adres konkurs@umt.tarnow.pl przesłać maila z hasłem "Zabierz torbę na zakupy" i tekstem: Dbam o środowisko. Na zakupy postaram się chodzić z torbą z tkaniny wielokrotnego użytku, a plastikowe worki ograniczyć do niezbędnego minimum. Prosimy nie zapomnieć o podaniu w mailu swojego imienia i nazwiska.

 

Torby mogą wygrać osoby, którzy nadeślą takiego maila. Co tydzień będzie losowanie, w piątek podawać będziemy na stronie tarnow.pl nazwiska 10 osób wylosowanych z całej listy, które otrzymują torby "Tarnów - promotor ekologii". Lista osób dbających o ekologię będzie cały czas uzupełniania i publikowana na portalu tarnow.pl

 

Czas rozkładu plastiku wynosi od 100 do 1000 lat. Stosowane powszechnie woreczki jednorazowe rozkładają się w środowisku około 250 - 300 lat. W czasie ich powolnego rozpadu do gleb przenikają toksyczne substancje, które wcześniej zostały wykorzystane w produkcji jako stabilizatory czy usztywniacze.

 

Zdając sobie sprawę z narastającego "zalewu" plastiku, w niektórych krajach całkowicie zakazano stosowania toreb plastikowych, w innych rozważą się wprowadzenie dodatkowych opłat, mających ograniczyć "produkcję" odpadów plastikowych. Np. we Francji przyjęto już przepisy stanowiące, że od 2010 roku nie będzie można stosować nieulegających biodegradacji toreb z tworzyw sztucznych.

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A