TCK i Des Moines - Konkurs rozwiązany
access_time 2007-03-21 09:05:40
23 marca o godzinie 19.00 w Piwnicach TCK wystąpi grupa Des Moines, prowadzona przez Wojtka Orszulaka, na co dzień managera oraz głównego kompozytora oprawy muzycznej Kabaretu Moralnego Niepokoju. Jednak muzyka jego sekstetu to solidna dawka energetycznych dźwięków połączonych z niebanalnymi tekstami.

mo Des Moines powstało w 1990 roku w Warszawie w sześcioosobowym składzie i zawierał takie instrumenty jak: fortepian, kontrabas, wiolonczela, flet, perkusja i gitara klasyczna. Wówczas muzyka zespołu kojarzona była z nurtem piosenki studenckiej.
Na początku swojej działalności występowali na wszystkich możliwych przeglądach muzycznych, festiwalach (FAMA, Jarocin) oraz wzięli udział w koncercie Debiuty na FPP Opole 93. W tym samym roku dla TVP 1 zrealizowali teledysk do utworu „Ciemne ulice”.

W 1998 r. własnym sumptem i własnymi siłami wydali płytę "Des Moines", w powyżej wymienionym instrumentarium w studio S-4 w Warszawie. Kilkuletnią przerwę tak komentuje lider, wokalista i gitarzysta Wojciech Orszulak: „Zamiast zmieniać nazwę zmienialiśmy składy. W zasadzie to się nigdy jeszcze nie rozpadliśmy - chociaż przechodziliśmy różne koleje i skład oprócz mnie zmienił się całkowicie”.

Trzy lata później, tym razem w składzie 3 osobowym, Des Moines zarejestrował materiał, który otrzymał tytuł "Legendarny Zespół Des Moines". Z biegiem lat i kolejnych zmian personalnych twórczość Des Moines mocno ewoluowała. Twórczość grupy ociera się o rock, grunge a nawet reggae. W 2003 ukazuje się koncertowe wydawnictwo „Des Moines Soundsystem Na Żywo W Radio”, na program którego składają się piosenki z wymienionych wcześniej krążków oraz kilka utworów premierowych, które ponownie, w wersji studyjnej w rockowych aranżacjach umieszczone zostały na najnowszej płycie Des Moines – „Mahijo” (2006 r.).

mo Wojtek Orszulak o muzyce Des Moines: „Obecność nowych, lepszych muzyków miała też swój wpływ na taki wybór muzycznego kierunku. Maciek Szczyciński współpracuje też ze Zbigniewem Namysłowskim czy Urszulą Dudziak, Sławek Kazulak gra też na perkusji w Różach Europy, a Robert Siwak jeździ z muzyką dawną po świecie”. O tekstach dodaje: „Większość moich tekstów skupia się na relacjach damsko-męskich, bo to jest sól tej ziemi, istota życia. Jeśli dogadujesz się z innymi ludźmi, nie zawsze musisz mieć pieniądze czy pracę”.
O piosenkach na „Mahijo”: „Parę utworów z najnowszej płyty jak Chciałbym ciebie poznać, Julia czy Z tobą nad ranem jest całkiem mocno osadzonych w tradycji gitarowego grania. Nie brakuje też stylowych solówek. Rockowe ucho jest na czym zawiesić. Chciałbym ciebie poznać jest parodią Prince'a, którego też bardzo sobie cenię. W Z tobą nad ranem pobrzmiewają natomiast echa Lenny'ego Kravitza. Ale nie zmienia to faktu, że na mnie w tej chwili najbardziej wpływa The Police i grunge”.

Obecnie Des Moines występuje w składzie:
Wojtek Orszulak: gitara akustyczna, śpiew;
Michał Piastowicz: gitara, śpiew;
Maciek Szczyciński: bas akustyczny, śpiew;
Sławek Kazulak: perkusja;
Fabian Włodarek: klawisze, akordeon;
Robert Siwak: instrumenty perkusyjne.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5

Internautów portalu tarnow.net.pl zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą jest jedno podwójne zaproszenie na koncert Des Moines.
Aby wziąć w nim udział, należy do godziny 16:00, na adres redakcja(małpa)tarnow.net.pl przesłać e-maila zatytułowanego "Konkurs" i zawierającego imię, nazwisko oraz numer telefonu nadawcy.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A