Charles Gounod FAUST
access_time 2007-05-04 07:25:55
Wyjątkowe dzieło Ch. Gounoda Faust w doskonałej obsadzie zostanie zaprezentowane przez Operę Krakowską w dniach 6 i 7 maja. Spektakl odbędzie się na scenie w gmachu Teatru im. J. Słowackiego o godz. 18.30.

Sędziwy doktor Faust zaczyna wątpić w sens swoich dotychczasowych badań. Aby odnaleźć radość życia, gotów jest oddać duszę diabłu. Szatan nie omieszka tego wykorzystać, wplątując w całą historię niewinną Małgorzatę. To właśnie ona, a nie tytułowy Faust, zostanie prawdziwą bohaterką opery Gounoda. Dramatyczna przemiana czystej duszy dziewczyny, jej upadek i wyzwolenie to najważniejszy wątek utworu.

Powstało kilka oper nawiązujących do historii z udziałem Fausta, Mefista i Małgorzaty, ale żadna nie zdobyła takiej popularności, jak dzieło Gounoda. Swojego Fausta skomponował na zamówienie dyrektora Teatru Lirycznego i na tej scenie w 1859 roku odbyła się uroczysta premiera opery, której głównymi atutami są mistrzowskie partie wokalne, duża melodyjność i znakomita instrumentacja.

Postać Fausta, inspirowana przez XV-wiecznego, niemieckiego alchemika jest bohaterem wielu utworów literackich, plastycznych i innych. Faust zainteresował szczególnie kompozytorów przede wszystkim romantycznych: Berlioza, Schumanna, Liszta, Mahlera oraz twórców operowych: Gounoda, Boito i Busoniego. Żaden utwór nie zyskał jednak takiej popularności jak dzieło Gounoda oparte na pierwszej części dramatu Goethego i skomponowane dla Teatru Lirycznego w Paryżu w 1859 roku. Po mistrzowsku opracowane partie wokalne, zwłaszcza zaś Pieśń o złotym cielcu Mefista czy aria Małgorzaty „z klejnotami”, znakomita instrumentacja sprawiły, że dzieło to należy do najczęściej wystawianych "repertuarowych" oper większości teatrów muzycznych.

REALIZATORZY:
Kierownictwo muzyczne – Piotr Sułkowski
Reżyseria – Marek Weiss-Grzesiński
Scenografia – Paweł Dobrzycki
Kostiumy - Irena Biegańska
Choreografia – Izadora Weiss

OBSADA:
Małgorzata – Ewa Biegas, Małgorzata Lesiewicz
Faust – Vasyl Grokholskyi, Adam Zdunikowski
Stary Faust –Imeri Kawsadze
Mefisto – Przemysław Firek, Radosław Żukowski
Walenty – Andrzej Biegun
Wagner – Jan Migała, Konrad Szota
Siebel –Agnieszka Cząstka
Marta – Bożena Walczyk-Skrzypczak, Bożena Zawiślak-Dolny
Panna Młoda – Agata Gondek, Anna Wątrobska-Jękot
oraz orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej.

KASA BILETOWA w gmachu Teatru im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1 tel.: 0 12 421 16 30 kasa.opera@neostrada.pl
Cena biletów: 27 – 100 zł

Komentarze...