Pierwszy dzień matur w Tarnowie
access_time 2007-05-04 19:00:33
Dziś, o godzinie 9:00 testem z języka polskiego rozpoczęły się pisemne matury roku 2007. Uczniowie kończący licea w całym kraju musieli się uporać z jednakowymi arkuszami.

Matura z języka polskiego - oto przed jakim wyzwaniem stanęli dziś uczniowie trzecich klas licealnych. Egzamin rozpoczął się o 9:00 i trwał w zależności od zdeklarowanej przez ucznia trudności 170 minut dla poziomu podstawowego oraz dodatkowe 130 minut, jeśli wybrany został również poziom rozszerzony. Jak podaje warszawski oddział OKE ten ostatni wybrało tylko 11% uczniów w skali kraju.

"Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment Dziadów Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy" oraz "Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granicy, porównaj kreacje matek" - oto tegoroczne tematy, z którymi przyszło się zmierzyć kończącym szkołę średnią uczniom. Oprócz wypracowania, nie mniejszego niż 250 słów, aby mieć szansę zdać maturę, należało odczytać załączony do arkusza tekst oraz odpowiedzieć na zamieszczone poniżej bezpośrednio z nim związane pytania.

Większość z zapytanych uczniów tarnowskich liceów nie była zaskoczona tematami, choć w ich wypowiedziach powtarzało się to, że spodziewali się tematów z "Wesela" Wyspiańskiego. Trudność dopiero co napisanego egzaminu określali przeważnie jako niewielką.

Uczennice I LO oraz uczniowie II LO wypowiadają się na temat matury:


lub->POBIERZJednak zdawanie matury to tylko jeden aspekt tego wydarzenia. Wspomnieć należy też o sztabie ludzi, którzy organizują maturę w każdej ze szkół oraz o tych, którzy je poprawiają i oceniają.

Arkusze oddane przez uczniów są pakowane i oddawane w specjalnych kopertach do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Ona z kolei przekazuje prace do poprawy w różnych częściach kraju. Po zakończeniu poprawy prac pisemnych z wszystkich przedminotów ogłaszane są wyniki.

O przebiegu matury i poprawie prac mówi Jerzu Skalski, dyrektor III LO:


lub->POBIERZNa wyniki dzisiejszego egzaminu pisemnego trzeba będzie poczekać prawie dwa miesiące. Już dziś można jednak podpatrzeć poprawne rozwiązania. Tuż po zakończeniu matury opublikowała je dla poziomu podstawowego oraz poziomu rozszerzonego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie. Niezależnie od tego, czy dzisiejszy egzamin był bardziej czy mniej udany, uczniowie są zapewne świadomi, że to dopiero początek matury 2007. Przed nimi jeszcze dwa egzaminy pisemne oraz egzaminy ustne. Tegoroczni maturzyści zgodnie jednak przyznają, że choć Minmister Edukacji Narodowej decyzją z 8 września 2006 utrzymał 'amnestię', to i tak nie warto na nią liczyć.

Tekst: Tomasz Budzik
Fot.: Tomasz Budzik

Komentarze...