Ostatnie zaproszenia na 21. Tarnowską Nagrodę Filmową. (nowe fotografie!)
access_time 2007-05-25 13:14:28
21. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiega już końca. W sobotę miłośnicy kina będą mogli jeszcze obejrzeć wyświetlane poza konkursem filmy "Kopia mistrza" Agnieszki Holland oraz dwie projekcje filmów Janusza Morgensterna, który otrzyma tegoroczną nagrodę za całokształt pracy twórczej.

Sobota będzie w Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej dniem wypełnionym atrakcjami. Już od godziny 11:00 rozpocznie się blok filmów animowanych wyświetlanych w związku z jubileuszem 60-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zatytułowany "Bajki, które wszyscy znamy". Jak pisze Jerzy Armata: "Tu powstawały najlepsze polskie seriale dla dzieci, tu rodzili się najpopularniejsi bohaterowie - mądry i wierny piesek Reksio, nieco roztrzepany kangurek Hip-Hop, szczwany, ale i gapowaty lis Leon, Marceli Szpak, co to zawsze dziwił się światu, nieustraszony łowca zwierząt Pampalini, waleczny i rozmarzony Błękitny Rycerzyk, zwariowany profesor Baltazar Gąbka, pływający po wszystkich morzach i oceanach świata kapitan Kliper czy - przede wszystkim - Bolek i Lolek, dwóch pomysłowych urwisów, którzy szybko zawładnęli wyobraźnią dzieci z ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach".

Od piętnastej rozpocznie się 'dorosła' część dnia. Tarnowscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć najnowszy film Agnieszki Holland pt. "Kopia mistrza" pokazywany już na festiwalach w San Sebastian i Toronto.


15.00 – „KOPIA MISTRZA” reż. Agnieszka Holland (104’)

Dwudziestotrzyletnia Anna Holtz (Diane Kruger) studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego żyjącego artysty – Ludwiga van Beethovena (Ed Harris). Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga.
To burzliwy czas w życiu wielkiego kompozytora. Beethoven zmaga się z głuchotą, samotnością i problemami rodzinnymi. Wszystko to, staje się inspiracją do stworzenia prawdopodobnie najwspanialszej symfonii wszech czasów – słynnej IX Symfonii.

Aktorzy:
Ed Harris: Ludwig van Beethoven
Diane Kruger: Anna Holtz
Matthew Goode: Martin Bauer

Zdjęcia: Ashley Rowe
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
produkcja: Niemcy , USA , Wielka Brytania
gatunek: Biograficzny , Muzyczny
od lat: 15
czas trwania: 104


O godzinie 17:00 rozpoczyna się Wieczór z Januszem Morgensternem - laureatem nagrody za całokształt twórczości. W ramach wieczoru przewidziane są projekcje dwóch filmów: dokumentu o twórcy powstałego w 2004 roku oraz debiutanckiego filmu reżysera pt. "Do widzenia, do jutra..." z 1960 roku.


„ĆWICZENIA Z NIEPAMIĘCI” reż. Antoni Krauze

Filmowy portet jednego z najciekawszych twórców powojennej kinematografii polskiej Janusza Morgensterna. Fragmenty filmów Janusza Morgensterna i wypowiedzi Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Łapickiego, Romana Polańskiego, Andrzeja Kotkowskiego i Jana Englerta przybliżają widzowi sylwetkę wybitnego reżysera i pełnego uroku człowieka.


„DO WIDZENIA DO JUTRA” reż. Janusz Morgenstern

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford w 1961 r. i nagrodą "Srebrnego Bumerangu" za zdjęcia na festiwalu w Melbourne w 1962 r. Scenariusz napisał, wspólnie z Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem, Zbigniew Cybulski, zarazem odtwórca głównej roli, współzałożyciel, reżyser i aktor gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Tło wydarzeń, o których opowiada film, jest autentycznym tłem fragmentu jego życiorysu. Autentyczna jest także postać Marguerite, choć naprawdę nazywała się ona Francoise Bourbon. Była córką francuskiego konsula, który przebywał w Polsce w latach 1956-60. Ona sama miała wówczas 16 lat i uczyła się w wiedeńskim liceum, które było najbliższą szkołą z językiem francuskim. W Polsce spędzała właściwie tylko wakacje i święta. Uwielbiała atmosferę Bim-Bomu, poznała wielu młodych ludzi związanych z tym kabaretem. W filmie zakochuje się w niej pewien student, Jacek, trochę romantyk i artysta. Jego życiową dewizą jest "marzenie, które stanowi motor działania". Obiektem jego marzeń staje się właśnie Marguerite, urocza, niedosiężna córka konsula, która już jutro wyjeżdża z Polski. Młodzi chcą więc spędzić ze sobą kilka ostatnich godzin.


O 20.30 – ZAKOŃCZENIE 21 TNF – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Laureatom. Ostatnim akordem festiwalu będzie koncert MUZYKI FILMOWEJ KRZESIMIRA DĘBSKIEGO w wykonaniu Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją kompozytora.

Dla naszyzh internautów mamy podwójne zaproszenia na wszystkie projekcje. Aby mieć szansę je zdobyć, należy na adres redakcja(małpa)tarnow.net.pl nadesłać e-maila zatytułowanego "Bajki", "Kopia mistrza" lub "Morgerstern" i zawierającego imię, nazwisko oraz numer telefonu nadawcy. Losowanie już dziś o godzinie 19:00! Zwycięzcy - jak zwykle - zostaną powiadomieni telefonicznie.

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A