Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej na tarnowskim Rynku
access_time 2007-06-07 15:01:32
Barwna i okazała procesja eucharystyczna przeszła ulicami: Plac Sobieskiego, Targowa, Bernardyńska, Szeroka, Wałowa. Tarnowianie licznie przybyli na uroczystość, aby dać świadectwo swojej wiary.
fotHistoria procesji Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej sięga 1317 roku. Wtedy oficjalnie ustanowiono uroczystość Bożego Ciała. W Polsce od XV wieku odbywają się procesje do czterech ołtarzy poza murami kościoła. Procesja przypomina o tym, że działalność Boga wpisana jest w działalność człowieka, a Chrystus wszędzie jest niesiony przez świadectwo naszego życia.

Mszę świętą celebrował biskup ordynariusz Wiktor Skworc, który w swojej homilii podkreślał świętość dnia Eucharystii, który spędzony powinien być wśród bliskich dla wielu ludzi wierzących utracił znamię czasu świętego i stał się czasem, w którym Bóg jest nieobecny – mówił bp. Skworc.

W procesji eucharystycznej uczestniczyli duchowni, bractwa, cechy, poczty sztandarowe, wykładowcy tarnowskich uczelni, mieszkańcy. Oczywiście nie brakowało dzieci, dziewczynki ubrane tradycyjnie w stroje krakowskie sypały kwiaty tworząc barwny kobierzec przed niesionym przez biskupa Najświętszym Sakramentem.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A