Urodziny Warsztatu
access_time 2007-10-12 12:08:39
Msza św. i urodzinowy tort – tak młodzież upośledzona umysłowo z rodzicami i opiekunami świętowała pierwszą rocznicę powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Ośrodek prowadzi Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro", a utworzono go ze środków Gminy Miasta Tarnowa. Warsztat powstał przed rokiem jako żywy pomnik Jana Pawła II.

Msza św. w intencji uczestników warsztatu, ich bliskich i darczyńców została odprawiona w kościele księży filipinów w Tarnowie. Przewodniczył jej ks. prof. Adam Solak. Po Eucharystii odbyło się rocznicowe spotkanie przy urodzinowym torcie w budynku warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II rozpoczął działalność w Tarnowie 10 października 2006 r. Do placówki uczęszcza 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej. Rehabilitacja zawodowa prowadzona jest w pracowniach: gospodarstwa domowego, drewna i metalu, rękodzieła artystycznego, komputerowo- internetowej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych i rehabilitacji fizycznej. W Warsztacie działa też pracownia terapii logopedycznej i psychologicznej oraz sala do relaksacji i wyciszenia emocjonalnego.

Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu podkreślił, że był to rok bogaty w doświadczenia, przyniósł wiele ciekawych spostrzeżeń, wzruszeń i niespodzianek. - Wszyscy się poznawaliśmy: kierownictwo z kadrą, terapeutki z uczestnikami, rodzice z pracownikami. W ciągu tego roku stworzyliśmy miejsce, bez którego nasi podopieczni nie wyobrażają sobie życia – powiedział T. Wardzała.

W ciągu pierwszego roku działalności kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadziła rehabilitację nie tylko w budynku placówki. – Pokazaliśmy, że niepełnosprawni żyją wśród nas – podkreślają terapeuci. Dlatego organizowano wycieczki, spacery, wizyty w muzeach, kinach i teatrach. Odbywały się częste spotkania z rodzicami, konferencje naukowe o niepełnosprawnych oraz akcja zbiórki podpisów przeciw dyskryminacji ludzi z niepełnosprawnością.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A