Obiekty sportowe w Mościcach do remontu!?
access_time 2007-12-01 13:17:40
Tereny sportowo - rekreacyjne w Tarnowie – Mościcach powoli niszczeją. Jaki los czeka te obiekty w najbliższych latach? Czy doczekamy się modernizacji Stadionu Miejskiego i pozostałych obiektów?
fot. Michał Stańczyk

Stadion w Mościcach został przekazany miastu wraz z końcem 2004 roku. Poprzedni prezydent snuł plany modernizacji wraz z zadaszeniem obejmującym trybuny i tor żużlowy. Z projektowania wycofała się spółka projektowa Orlenu. Nowy projekt ma przygotować Studio Projektowe SPAK z Warszawy, aby był dopuszczony do realizacji musi przejść wszystkie testy aerodynamiczne. Miasto na ten cel wydało ok. 600 tyś zł. Koszty realizacji są jednak bardzo wysokie, szczególnie teraz, gdy ceny materiałów budowlanych poszły w górę. Dwa lata temu mówiło się o kwocie ok. 40 mln zł. Trudno jest pozyskać tak duże pieniądze, kiedy Polska przygotowuje się do Euro 2012. Pieniądze z różnych funduszy będą kierowane głównie na stadiony, które mają być arenami mistrzostw, a także na bazy sportowe dla reprezentacji finalistów.

Coraz głośniej mówi się o potrzebie modernizacji stadionu etapami, jak robią to inne miasta. Stadion wymaga szybkiego remontu. Pojawiło się nawet zagrożenie zamknięcia części trybun. W związku w wymogami licencyjnymi ekstraligi żużlowej na stadionie ma pojawić się tablica świetlna, którą sfinansuje Urząd Miasta a także zadaszenie na 300 miejsc. Trybuna główna wymaga jednak całościowego zadaszenia, gdyż pomieszczenia znajdujące się pod nią są zalewane po obfitych opadach deszczu. Fatalny jest także stan wałów od strony dworca PKP. Tutaj przydałoby się postawienie zupełnie nowej trybuny. Potrzeb jest bardzo wiele. Przez ostatnie lata dużo zrobiono, szczególnie od strony estetycznej, jednak stan techniczny stadionu jest bardzo zły.

Obiekty ZKS Unia Tarnów także wymagają modernizacji. Ostatnio dużo problemów sprawił basen. Doszło do sytuacji, że w Tarnowie był czynny tylko jeden basen kryty, przy ul. Piłsudskiego. W najbliższych dniach remont ma się zakończyć, jednak pozostaje pytanie, co dalej? Są plany, aby Miasto przejęło basen kryty i otwarty, wraz z przyległymi terenami, w ramach restrukturyzacji Zakładowego Klubu Sportowego. Jest to ważna sprawa dla klubu, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Istnieje także szansa, aby obiekty sportowe Unii stały się bazą sportową dla reprezentacji któregoś z finalistów Mistrzostw Europy. Oprócz basenów, jest także hala widowisko-sportowa „Jaskółka”, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, a także pobliski hotel, przede wszystkim Stadion Miejski, na którym mógłby zostać rozegrany jeden z meczów sparingowych. Takich miejsc w Polsce musi powstać przynajmniej kilkanaście. Nadal możliwe jest, że Kraków będzie organizatorem meczów. Dla Tarnowa byłaby to znakomita okazja, aby przedstawić swoją ofertę piłkarzom danej reprezentacji. Władze wojewódzkie zapowiedziały dofinansowanie tego typu projektów. Tarnów ma dużą szansę, gdyż dysponuje dobrymi terenami a także, dobrą bazą, która wymaga jednak modernizacji. Chyba brakuje w Tarnowie entuzjastów takiego pomysłu. Jeżeli nie wykorzystamy tej szansy, zrobią to za nas inni!

(MP)
Komentarze...