"Świąteczna paczka"
access_time 2007-12-04 11:35:05
W tym roku, ta wielka, ogólnopolska akcja, po raz pierwszy odbędzie się w Tarnowie. W artykule o tym, jak w łatwy sposób można pomóc najbardziej potrzebującym i sprawić by zbliżające się Święta dla najuboższych były równie radosne jak dla innych.

W tym roku odbędzie się już Siódma Edycja Świątecznej PACZKI. Akcja trwa od 1 do 15 grudnia. Organizatorem jest Stowarzyszenie WIOSNA.

Bieda przejawia się na wiele sposobów, a najczęstszym jej skutkiem jest marginalizacja i eliminacja z życia społecznego. W ubóstwie jedne problemy generują inne – bezrobocie nieuchronnie procentuje brakiem dostępu do wiedzy, kultury i nowoczesnych technologii. W tych warunkach izolacja stopniowo się pogłębia i coraz trudniej przerwać ją samemu.

Świąteczna Paczka jest próbą zareagowania na prawdziwą biedę, zwłaszcza tę ukrytą. Przede wszystkim chcemy dotrzeć do rodzin lub osób samotnych, które żyją w biedzie niezawinionej. Koncentrujemy się na tych, którzy nie mają postawy roszczeniowej; nasza pomoc może być jedyną, jaką otrzymają. Żeby uniknąć działań przypadkowych i chaotycznych, sami odwiedzamy potrzebujące rodziny. Nasi wolontariusze sami znajdują potrzebujących, zadając na pierwszy rzut oka proste pytanie: czego najbardziej wam brakuje? Kurtki na zimę, kredek a może pasty do zębów? Bieda jest jak choroba – by skutecznie pomóc, trzeba ją dobrze zdiagnozować, dlatego zbieramy szczegółowe informacje o potrzebach każdej z rodzin. Następnie sporządzamy dokładną listę konkretnych potrzeb, a zebrane informacje umieszczamy w internetowej, anonimowej bazie danych.

W oparciu o tę bazę szukamy osób, które chciałyby podzielić się tym, co mają i zrobić dla kogoś paczkę na święta. Prywatne osoby przygotowują paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w całej Polsce, potrzebujących pomocy, bo wydarzyła się w ich życiu jakaś tragedia, nie radzą sobie. Aby miały lepsze święta i poczucie, że ktoś o nich pamięta. Dzięki naszym wysiłkom i zaangażowaniu mediów darczyńcami stają się całe grupy społeczne – rodziny, uczniowie w klasach, pracownicy firm i urzędów. Przygotowane przez nich paczki dostarczane są do naszych magazynów. Następnie wolontariusze rozwożą je do potrzebujących.

Dzięki aniołom - darczyńcom i wolontariuszom podwoimy w tym roku liczbę rodzin, którym uda się pomóc. W sobotę 1 grudnia na stronie internetowej www.wiosna.krakow.pl pojawiła się anonimowa baza danych - lista potrzebujących rodzin. Zapraszamy do wyboru rodziny, której zapewnisz uśmiech w nadchodzące święta. Zaskoczcie ich, rozwińcie skrzydła. Zostań aniołem. Masz tylko jedno skrzydło? To prawie tak jak anioł! Zjednoczmy siłę. Wolontariusze Wiosny dotarli do 4500 rodzin, z ankiet które przeprowadzili dowiedzieć się można, co włożyć do świątecznej paczki. By obdarowywało się lepiej.

Stowarzyszenie Wiosna – Aktywizacja
Jest to druga ogólnopolska edycja Świątecznej Paczki. Już teraz możesz zarzucić wór prezentów na plecy. Krok pierwszy: wybierasz rodzinę. Krok drugi: sprawdzasz, czego potrzebuje. Krok trzeci: poprawiasz kokardę w wypełnionej po brzegi miłością i chęcią pomocy paczce. Bezpiecznie dowozisz przesyłkę do naszego magazynu. Działanie prostsze niż myślisz.

Można poświęcić swój czas, zostając naszym wolontariuszem, przekazać 1% podatku lub darowiznę na nasze działania albo podzielić się z nami specjalistyczną wiedzą z jakiejś dziedziny jako konsultant Stowarzyszenia. Najbardziej znana spośród naszych akcji – Świąteczna Paczka – swoją wielką popularność zawdzięcza w pewnym stopniu emocjonalnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.
Info: Stowarzyszenie Wiosna www.wiosna.org.pl, www.swiatecznapaczka.pl

Komentarze...