Podpisy w Brukseli
access_time 2007-12-05 09:50:25
„Działamy dzisiaj dla lepszego jutra” – takie zdanie w różnych językach znalazło się na tysiącach balonów wypuszczonych w niebo w Brukseli. W ten sposób podsumowano akcję zbierania miliona podpisów przeciw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, prowadzoną we wszystkich unijnych krajach, także w Polsce, gdzie - według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r. – żyje 5,4 mln osób niepełnosprawnych (14,3% ludności). W Tarnowie i Bochni podpisy zbierali podopieczni i pracownicy Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro”. Lokalną twarzą kampanii był żużlowiec i radny Robert Wardzała.

Kampania „Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych" trwała we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Podpisy zbierano zarówno w internecie, jak i na ulicach. W Tarnowie i Bochni udało się zebrać blisko dwa tysiące w czasie trzech trzygodzinnych zbiórek. Na zakończenie kampanii odbyła się manifestacja w Brukseli z udziałem ponad 2 tys. osób. Przyjechali przedstawiciele niepełnosprawnych z 30 europejskich krajów. Przy podium ustawiono samochód z pudłami, a w nich znalazło się ponad 1,2 mln kart z podpisami, które wręczono przedstawicielom Unii Europejskiej. W niebo wypuszczono tysiące balonów z napisem: "Działamy dzisiaj dla lepszego jutra".

Mówi Krzysztof Drwal, prezes Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” w Tarnowie :


lub->POBIERZ

Działacze Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” podkreślają, że dyskryminacja niepełnosprawnych nie jest mitem. W czasie listopadowej warszawskiej konferencji w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego zwrócono uwagę, że mimo obowiązujących gwarancji konstytucyjnych i zapisów Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, w Polsce potrzeba ustawy o zakazie dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że połowa Polaków przyznaje, iż społeczeństwo w naszym kraju źle odnosi się do osób niepełnosprawnych. Aż 76% badanych opowiada się za tworzeniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych wśród ludzi zdrowych (po odpowiednim przystosowaniu stanowisk pracy). Polacy uważają, że opieka nad osobami niepełnosprawnymi i wspomaganie ich w codziennych sprawach to obowiązki przede wszystkim: rodziny (94%), służby zdrowia (75%) oraz pracowników opieki społecznej (67%). Ponad dwie trzecie badanych deklaruje gotowość udzielania bezinteresownej pomocy sąsiedzkiej osobie niepełnosprawnej.

Komentarze...