Dziesięć lat posługi biskupa Wiktora Skworca w diecezji tarnowskiej.
access_time 2008-01-06 22:14:16
W dziesiątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez bp Wiktora Skworca została odprawiona w Bazylice Katedralnej uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości: parlamentarzystów, samorządowców, kapłanów, sióstr zakonnych, przedstawicieli stowarzyszeń kościelnych, diecezjan.
fot. Michał StańczykKapłan Wiktor Skworc przybył do Tarnowa ze Śląska, gdzie pełnił funkcje wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1998r. z rąk Ojca Świętego, Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a 25 stycznia odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

W dzień Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br. przypada dziesiąta rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez ordynariusza diecezji tarnowskiej. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez Jubilata. Jak wyjątkowa to okazja może świadczyć fakt, że główny celebrans ubrany był w zabytkowy XVIII w. ornat z tkaniny francuskiej wyszywany złotą nicią, pochodzący ze zbiorów będących własnością katedry.

W czasie mszy świętej modlono się „o wszelkie łaski, a szczególnie o moc Ducha Świętego na dalsze lata pasterzowania Jubilata”. Homilię wygłosił bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. W głoszonym słowie Bożym nawiązał do uroczystości Objawienia Pańskiego. Zwrócił się również do bp Wiktora Skworca dziękując „za niezliczone spotkania z wiernymi, głoszone słowo Boże i sprawowane sakramenty św., za tę troskę o młodzież, dzieci i chorych. Dziękujemy za świadectwo miłości wyrażone w tylu inicjatywach charytatywnych i społecznych, za materialny i duchowy wymiar formacji do kapłaństwa w seminarium, za stałą formację duchową kapłanów. Z wdzięcznością wspominamy wielkie historyczne wydarzenia w naszej diecezji: pielgrzymkę Sługi Bożego Jana Pawła II i kanonizację Błogosławionej Kingi. Dziękujemy za nieustanne wspieranie naszej diecezji, na potrzeby misyjne i uniwersalne Kościoła. (…) z całego serca życzymy Biskupowi, aby gwiazda nadziei nigdy nie zagasła, nigdy nie wyblakła. Niech z biskupiego serca napełnionego jej blaskiem promienieje na cały kościół diecezjalny, któremu ks. Biskup został poślubiony przed dziesięcioma laty.”

Słowa podziękowania skierowali do Jubilata przedstawiciele wspólnoty wiernych oraz księża, którzy podkreślali wkład pracy biskupa dla diecezji.

Ksiądz bp, przewodnicząc liturgii, udzielił na koniec mszy świętej papieskiego błogosławieństwa związanego z odpustem zupełnym.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór katedralny PUERI CANTORES TARNOVIENSES oraz orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie pod dyrekcją ks. Grzegorza Piekarza.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...