Tarnów chce wspierać szkolnictwo zawodowe
access_time 2008-05-08 09:35:55
Tarnów stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego. Kształcenie tego typu będzie się odbywać w oparciu o centra szkolenia, które są modernizowane i wyposażane w nowoczesne maszyny i urządzenia. Ich zadaniem będzie takie przygotowanie uczniów, by zapewniło im zatrudnienie w firmach regionu, ale także spowodowało, iż będą konkurencyjni na rynku pracy całej Unii Europejskiej.

-Zamierzamy na bieżąco uruchamiać nowe kierunki kształcenia, zgodne z potrzebami firm regionu. Dlatego już rozpoczęliśmy współdziałanie z przedstawicielami biznesu, którzy powinni mieć wpływ na kształtowanie linii szkolnictwa zawodowego i jego oferty. To tak zwana edukacja celowana, klasy patronackie, współpraca przy naborze. Chodzi o to, by absolwenci szkół zawodowych byli dobrze przygotowani do wyzwań rynku pracy i potrafili na nie odpowiedzieć – mówi Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa, odpowiedzialna za oświatę. – Chcemy również umożliwić absolwentom naszych szkół zdobywanie europejskich certyfikatów w niektórych zawodach, to dałoby im zupełnie inny start przy staraniach o podejmowanie pracy za granicą, jeżeli ktoś zdecyduje się na wyjazd.

W Tarnowie docelowo będą funkcjonowały cztery centra kształcenia zawodowego. Ośrodek specjalizujący się w przedmiotach mechaniczno-elektrycznych powstanie na bazie warsztatów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przy ul. Szujskiego. 5 milionów złotych przeznaczono na remont warsztatów tej drugiej placówki i wyposażenie ich w nowoczesne urządzenia, stosowane obecnie w przemyśle. W oparciu o warsztaty i ośrodek kształcenia Zespołu Szkół Budowlanych (przy ul. Legionów) powstanie centrum szkolące w zawodach budowlanych. Centrum zawodów ekonomiczno-gastronomicznych zostanie utworzone na bazie ZSEiG (przy ul. Bema). Rozważane jest powołanie gospodarstwa pomocniczego, w którym miałaby się odbywać praktyczna nauka zawodu.

W szeroko pojętych sztukach plastycznych będzie kształcić centrum edukacji artystycznej utworzone na bazie Zespołu Sztuk Plastycznych, której oferta ma być atrakcyjniejsza i bardziej przystająca do współczesnych wyzwań. Modernizacja bazy tarnowskiego „plastyka” ma kosztować 15 milionów złotych. Pierwszy etap prac zakończy się jeszcze w tym roku szkolnym.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A