W Tarnowie otwarto "Okno życia"
access_time 2009-03-20 12:36:47
W centrum Tarnowa powstało "Okno życia" im. św. Zygmunta Gorazdowskiego. Będą się nim opiekować siostry józefinki, świętujące w tym roku 125. rocznicę powstania zgromadzenia. W ich domu prowincjalnym przy ul. Mościckiego będzie można anonimowo zostawić noworodka, bez narażania na niebezpieczeństwo jego życia i zdrowia. Dziecko szybko trafi do rodziny adopcyjnej.

Uroczystości 19 marca, rozpoczęła Msza św. o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej. Eucharystii przewodniczył bp tarnowski Wiktor Skworc. W homilii powiedział, że "Okno życia" będzie znakiem nadziei dla matek, które lękają się przyjąć dziecko i nie mają warunków, by zapewnić mu należytego rozwoju. Podkreślił, że jest ono także "oknem wyrzutu" wobec kultury, która odwraca się od życia i w której zostało zagubione odpowiedzialne ojcostwo. Jest także "oknem wyrzutu" wobec propagowanego przez media skrajnego egoizmu i używania - nie tylko rzeczy, ale i drugiej osoby.

Lansowanie miłości bez odpowiedzialności jest po prostu nieodpowiedzialną deprawacją młodego pokolenia, za którą media - szczególnie stacje komercyjne - ponoszą moralną odpowiedzialność; powinny również ponosić prawne konsekwencje. Warto by więc trwającą dyskusję o finansowaniu mediów publicznych połączyć ze społeczną debatą o ich odpowiedzialności za przekazywane treści - mówił bp tarnowski.

Mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc:

lub ->POBIERZ


Hierarcha dodał, że św. Józef nie wahał się ani chwili wziąć brzemiennej Maryi do siebie. Dziś wielu mężczyznom brakuje takiej odwagi. Dlatego kobiety mogą czuć się niepewnie w swym macierzyństwie, mogą się go lękać. Chcemy im przyjść z pomocą. Temu właśnie ma służyć Okno życia - powiedział kaznodzieja.

Drugie "Okno życia" w diecezji tarnowskiej powstaje w Nowym Sączu. Zostanie ono otwarte 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy obchodzimy Dzień Świętości Życia. "Okna życia" to inicjatywa diecezjalnej Caritas w roku duszpasterskim pod hasłem "Otoczmy troską życie". Pieniądze na powstanie i wyposażenie okien przekazał Ryszard Konstanty - krakowski przedsiębiorca, pochodzący z Nowego Sącza.Mówi siostra Joannes Mazurkiewicz:

lub ->POBIERZZdjęcia: Grzegorz Golec / RDN Małopolska
Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny


Komentarze...