Pomoc dla zakonów klauzurowych
access_time 2009-03-24 11:16:24
Modlą się i pracują, ale bez pomocy diecezji trudno byłoby im się utrzymać. Mowa o siostrach z zakonów klauzurowych. Diecezja tarnowska od 10 lat wspiera znajdujące się na terenie diecezji zakony klauzurowe, w tym roku przekazała na ten cel 328 tys.zł. Najwięcej, bo ponad 240 tys. zł, pochodzi z ofiar, które wierni złożyli na tacę 2 lutego br. - w Dzień Życia Konsekrowanego.

Pozostała część - ponad 85 tysięcy złotych - pochodzi z wpłat kapłanów, którzy w ciagu 2008 roku celebrowali drugą Mszę św. w jednym dniu ( tzw. Msze św. binowane).

Decyzją biskupa ordynariusza Wiktora Skworc, ze wspomnianych 328 tys., suma 100 tys. zł została przekazana dla sióstr Klarysek w Starym Sączu z przeznaczeniem na remont dachu na kościele. Pozostałą kwotę podzielono proporcjonalnie do ilości sióstr przebywających w danym domu zakonnym. Pieniądze pomogą m.in. w zakupie niezbędnych artykułów do życia oraz w zapłacie rachunków za energię elektryczną i gaz.

O wydatkach na utrzymanie klasztorów:

lub ->POBIERZ


W diecezji tarnowskiej w trzech zakonach klauzurowych przebywa ponad 70 sióstr. W Tarnowie Krzyżu mieszkają siostry karmelitanki bose (22), w Kończyskach koło Zakliczyna siostry bernardynki (18), a w Starym Sączu - klaryski (34).

O klasztorach klauzurowych w naszym regionie:

lub ->POBIERZ


Siostry z zakonów klauzurowych wstają często przed wschodem słońca., przez osiem godzin z przerwami modlą się klęcząc w klasztornej kaplicy. Modlitwa przeplata się z pracą. Siostry karmelitanki szyją i haftują ornaty oraz stuły. Wykonują figurki gipsowe, a także uprawiają ziarenka tzw. "łzy Hioba", z których robią różańce. Na prace poświęcają ponad cztery godziny na dobę. Karmelitanki Bose nie używają internetu, można prosić je o modlitwę dzwoniąc lub wysyłając listy.

Bardzo dużo próśb o modlitwę otrzymują na internetową skrzynkę siostry Bernardynki z Kończysk koło Zakliczyna. Siostry uruchomiły modlitewne SOS. Prowadzą je także siostry Klaryski. Listy internetowe przychodzą zarówno z Polski jak i z całego świata.

Obok modlitwy klaryski dużo pracują w ogrodzie, gdzie uprawiają warzywa i owoce.

Więcej o zakonach klauzurowych można przeczytać na stronie www.zakony.diecezja.tarnow.pl. Za pomocą tej witryny można także przesłać prośbę o modlitwę w ramach modlitewnego SOS.


Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...