Udany start Edyty Ropek w Pucharze Świata w Xining
access_time 2008-06-30 15:56:49
W drugiej tegorocznej eliminacji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas, udany start zanotowała reprezentantka naszego kraju, zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek, zajmując wysokie piąte miejsce. Zawody zostały zdominowane przez reprezentantów Chin, którzy zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn zajęli wszystkie miejsca na podium.

Zwyciężyli Li Chun-Hua i Zhong Qixin, drugie miejsca wywalczyli He Cuifang i Chen Xiaojie, trzecie miejsca zdobyli He Cuilian i Li Guanqpu. W tej eliminacji pucharu chińczycy byli poza zasięgiem, ponieważ rywalizacja rozgrywała się na specjalnej ścianie i drogach wspinaczkowych do bicia rekordu świata we wspinaniu na czas, które od niedawna pojawiają się w różnych państwach naszego globu. W Chinach znajduje się pięć takich obiektów, w Polsce niestety żaden, a najbliższa ściana znajduje się we Włoskim Arco.

Biorąc pod uwagę te okoliczności start Edyty można uznać za udany. W rundzie eliminacyjnej, na 15 metrowej drodze, Edyta z czasem 16,27 sekundy, jako jedyna „zbliżyła się” do czasów osiąganych przez Chinki. Zarówno Ukrainki i Rosjanki – najbardziej utytułowane zawodniczki i dotychczasowe specjalistki od cza sówek – nie zdołały przełamać czasu 19 sekund, co w porównaniu do 11.50 sekundy Chinki Li Chun-Hua stanowi ogromną przepaść.

Tarnowianka pokonując rywalki z Rosji, Ukrainy (z którymi do niedawna przegrywała) pokazała swoją klasę. Jednak bez możliwości trenowania na obiekcie do bicia rekordów świata, szanse na podjęcie walki z Chińczykami, są bardzo małe. Patrząc na kilkuletnie tradycje Tarnowa w tej dyscyplinie, zwłaszcza na sukcesy sportowe reprezentantów tego miasta budowa obiektu do biegania na czas, jest obecnie sprawą priorytetową, zwłaszcza, że koszty nie są wcale tak wysokie.


Arkadiusz Kamiński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A