Podzielili się miłością
access_time 2008-12-23 15:01:00
22 grudnia o godz. 17.00 ponad. 160 bezdomnych i opuszczonych osób zebrało się w stołówce Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Mościckiego w Tarnowie by uczestniczyć w Wieczerzy Wigilijnej - Finale IX edycji akcji „Śpieszmy się kochać bliźnich”.

Było to naprawdę niezwykłe spotkanie, obfitujące w wiele niezapomnianych przeżyć i wrażeń zarówno dla zaproszonych bezdomnych i opuszczonych jak i organizatorów. Głównymi realizatorami akcji była młodzież ze wszystkich typów szkół Ziemi Tarnowskiej, która poprzez zbiórki pieniężne w swoich klasach, zgromadziła środki na realizację tego niezwykłego przedsięwzięcia. Nad sprawnym przebiegiem IX edycji akcji „Śpieszmy się kochać bliźnich,” czuwali wolontariusze z Pałacu Młodzieży – Młodzieżowego Centrum Samorządności oraz Towarzystwa Powszedniej Pomocy „Serce” w Tarnowie.

Ten niezwykły wieczór upłynął w staropolskim i świątecznym nastroju. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia i kolędy, w wykonaniu zespołu ”ODEON B” z Gminy Wierzchosławice. Piękne życzenia świąteczne od radnych złożył zebranym obecny na wieczerzy Wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka Narożański. Na stołach przykrytych śnieżnobiałym obrusem królowały wigilijne potrawy: barszczyk z uszkami, ryba smażona z ziemniakami i surówką, pierogi z kapustą, pierogi ruskie, gołąbki, groch z kapustą, kompot ze śliwek, owoce, ciasto oraz kawa i herbata. Była okazja do przemyśleń o własnym życiu i nieraz łzy, które można było dostrzec na policzkach zebranych. Wszyscy uczestnicy wigilii otrzymali bogate świąteczne paczki żywnościowe, które pomogli zgromadzić zaprzyjaźnieni sponsorzy.

W realizację akcji włączył się po raz kolejny, Radny - Robert Wardzała, który znacząco wspomógł finansowo fundusz organizacji wigilii przeprowadzając udaną aukcje drzewek bożonarodzeniowych na antenie MTK.

Jedynym przykrym akcentem tego niezwykłego wieczoru był brak kapłana, na którego z wielkim przejęciem oczekiwali zebrani bezdomni. Proboszczowie trzech tarnowskich parafii otrzymali od organizatorów Wigilii specjalne zaproszenia na Wigilię, jednak nie wysłali żadnego księdza na spotkanie z bezdomnymi i opuszczonymi, tłumacząc, że nie mogą choćby na chwilę opuścić konfesjonałów z podowu tłumów chętnych do spowiedzi. Wielką owację na stojąco, zgotowali zebrani przybyłej na Wigilię przedstawicielce Zgromadzenia Sióstr św. Józefa- siostrze Józefinie, która na co dzień przygotowuje zupę dla bezdomnych.

Wieczerza Wigilijna mogła się odbyć głównie dzięki zaangażowaniu wielu uczniów wszystkich typów szkół Ziemi Tarnowskiej Szczególne słowa uznania należą się uczniom szkół, które aktywnie zaangażowały się w to niezwykłe dzieło: Szkoła Podstawowa nr 1, 3, 5 ,7, 8, 9, 17, 18, 23 w Tarnowie, Szkoła Podstawowa w Jodłówce Wałkach, SP w Błoniu, SP nr2 w Skrzyszowie , SP w Zgłobicach, SP w Radłowie, SP w Zblitowskiej Górze , SP w Łęgu Tarnowskim, SP w Woli Rzędzińskiej, SP w Koszycach Wielkich, SP w Łękawce, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie, ZSP w Szynwałdzie, Radłowie, Ryglicach, Tarnowcu, Koszycach Wielkich, Zbylitowskiej Górze, Zgłobicach, Gimnazjum nr 1, 2, 6 , NNG w Tarnowie, Publiczne Gimnazjum w :Ciężkowicach, Żabnie, Ryglicach, Koszycach Wielkich, ZSOiZ w Gromniku, ZSLiT w Wojniczu, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych , ZSEO, ZSEG, ZSLiZ nr 1 i 2 ,ZST, ZSTZ, ZSB, ZSO nr 2 oraz IVLO, VLO, VI LO,VII LO, XVI LO w Tarnowie.

Organizatorzy dziękują serdecznie Dyrekcji i pracownikom Centrum Kształcenia i Wychowania OHP oraz instytucjom i firmom, które pomogły przygotować paczki żywnościowe dla uczestników wigilii a są to : Hurtownia „Neptun”, Hurtownia „Magnat”, Piekarnia „Klich”, Piekarnia „Błajan”, Piekarnia PSS, Piekarnia Jan Starostka, Mlektar SA, Zakłady Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilźnie, Zakłady Przemysłu Mięsnego „Rol - Pek”, TSS,Hurtownia Wędlin „HAWED”, Tarnowska Spółdzielnia Ogrodnicza, „ALMA”, Cukiernia ”Targowa”, Oratorium XX Filipinów, Tarnowskie Wodociągi, Drukarnia „GAMA” Tadeusz Filipów., MPEC sp.zoo., UPS Tarnów.

Koordynator Akcji
„Śpieszmy się kochać bliźnich”
mgr Stanisław Olszówka
Zdjęcia: Tomasz Oćwieja

Komentarze...