Policyjna Izba Tradycji dla zwiedzających
access_time 2009-07-13 14:45:00
W ramach tegorocznego Święta Policji udostępniona zostanie dla zwiedzających, w dniach 20-23 lipca, w godzinach 09.00-15.00 Policyjna Izba Tradycji, mieszcząca się w budynku komisariatu Policji Tarnów Centrum, przy ul. Narutowicza 6. Izba powstała w 1995 roku. Zgromadzono w niej wiele eksponatów poświęconych historii tarnowskiej Policji z okresu XX-lecia międzywojennego i Milicji Obywatelskiej.

Do najciekawszych wśród eksponatów należą pamiątki po ostatnim Komendancie Głównym przedwojennej Policji Państwowej Józefie Kordianie Zamorskim (urodzonym w Kołówce koło Rzepiennika Strzyżewskiego), przedwojenny rower policjanta, mundur żołnierza KBW (formacji wykorzystywanej po 1945 roku do zwalczania polskiej partyzantki), mundur podarowany przez I Zastępcę Komendanta Głównego Policji Władysława Padłę, kolekcja broni strzeleckiej, zwłaszcza niemiecki pistolet maszynowy MP 40, kaski, pałki i kolekcja zdjęć dokumentujących nie tylko pracę funkcjonariuszy, ale także zmiany zachodzące w krajobrazie i architekturze Tarnowa i jego okolicach.

W tym roku, w związku z 90-tą rocznicą powstania Policji Państwowej, ekspozycja w tarnowskiej Izbie Tradycji poszerzona zostanie o pochodzące z prywatnej kolekcji Pawła Makotyna, mieszkańca Tarnowa przedmioty m.in. 3 mundury przedwojennej Policji Państwowej (posterunkowego, aspiranta policji konnej i komisarza policji pieszej), hełmy, pałki i broń białą przedwojennej Policji Państwowej oraz zdjęcia z tego okresu. Wstęp na wystawę jest wolny.

W dniu 22 lipca (środa) o godzinie 12.30 w kompleksie hotelowym „Cristal Park” w Tarnowie Mościcach przy ul. Traugutta 5, odbędą się główne uroczystości związane z tegorocznym Świętem tarnowskiej Policji. Na uroczystość zaproszeni zostali m.in. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Andrzej Rokita, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, tarnowscy parlamentarzyści, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe, a także nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta miasta, Starostę tarnowskiego oraz Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Dzień wcześniej 21 lipca (wtorek), o godzinie 09.00 w budynku Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie przy ul. Traugutta 4, nastąpi uroczyste otwarcie siłowni dla policjantów. W otwarciu wezmą udział Komendant Miejski insp. Zbigniew Ostrowski i zaproszeni goście - Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, Starosta Powiatu Tarnowskiego Mieczysław Kras, Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Mirosław Banach, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Żądło i Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Gostek.

Z siłowni, będą mogli korzystać wszyscy policjanci, 7 dni w tygodniu, bez ograniczeń. Dzięki środkom finansowym przekazanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie (ponad 25 tys. złotych) oraz wsparciu władz lokalnych (po 3.500 złotych przekazało Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Urząd Miasta Tarnowa), został zakupiony sprzęt m.in. atlas treningowy, bieżnia elektryczna, drabinka gimnastyczna, ławki, materace, worek bokserski i in.) oraz wyremontowane i zaadoptowane zostały do potrzeb siłowni pomieszczenia starej świetlicy, mieszczące się w suterenach budynku KMP Tarnów.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A