Święto młodych twórców filmowych - „Dozwolone do 21” już wystartowało.
access_time 2009-11-06 14:06:20
Wczorajszego wieczoru rozpoczął się w Tarnowie po raz kolejny, trwający kilka dni, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21”.
„Dozwolone do 21” to najstarszy Festiwal w Polsce, adresowany do młodych twórców, a także jeden z najbardziej cenionych na świecie. Festiwal rozpoczął się już wczorajszego wieczoru. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Wiceprezydent Miasta Tarnowa Dorota Skrzyniarz, a następnie obecni widzowie i zaproszeni goście wzięli udział w projekcji filmu „FUTRO”.
 
Festiwal będzie trwał od czwartku do soboty wieczór – kiedy to ostatecznie zostaną ogłoszone wyniki. W konkursie wezmą udział produkcje filmowe nadesłane z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rosji oraz całej Polski. Do projekcji konkursowych zakwalifikowano 32 filmy.
 
Każdej edycji festiwalu patronuje UNICA - Światowa Unia Filmu Niezależnego (działająca pod auspicjami UNESCO), Państwowa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna im. L. Schillera w Łodzi.
Jest to wydarzenie promujące niezależne kino młodych, konkurs na najlepszy film, ale również święto młodych, niezależnych twórców filmowych. To właśnie w tym ruchu, kina offowego, swoje pierwsze kroki stawiali tak znakomici reżyserzy jak Maciej Dejczer czy Krzysztof Zanussi.
 
W tym roku, po raz kolejny przedsięwzięcie wspiera Państwowy Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal w Tarnowie znalazł się nie przypadkowo. Tradycje filmowe Pałacu Młodzieży oraz uznanie dla organizacji kolejnych edycji Festiwalu (złoty medal UNICA, Światowej Unii Filmu Niezależnego, działającej pod auspicjami UNESCO) sprawiły, że impreza na stale wpisała się w pejzaż miasta.
%%br%%
Organizatorami kolejnych edycji MFF "Dozwolone do 21" są Pałac Młodzieży w Tarnowie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie.
%%br%%
JURY Tomasz Drozdowicz, Witold Kon, Jacek Adamczewski
 %%br%%%%br%%
 
Program 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”
%%br%%%%br%%
Czwartek 05.11.2009r.
%%br%%%%br%%
18.00 - Inauguracja Festiwalu, projekcja filmu „Futro” - Pałac Młodzieży – ul. Piłsudskiego 24
%%br%%%%br%%
Piątek 06.11.2009r.
%%br%%%%br%%
10.00 – 10.45 oraz 11.oo – 11.45 - pokaz bajek dla dzieci pt. „Świat wg Bolka, Lolka i….Reksia” - Pałac Młodzieży – ul. Piłsudskiego 24
%%br%%
14.00 – 17.00 - projekcje konkursowe - Pałac Młodzieży – ul. Piłsudskiego 24
%%br%%
od 19.00 - impreza towarzysząca, prapremiera awangardowego projektu muzycznego FOLK-RAP, koncert Gadabit/Grem, DJ Celownik - Bombay Music
%%br%%
Sobota 07.11.2009r.
%%br%%%%br%%
10.00 – 12.00 - warsztaty pt. „Jak zrobić dobry film”, projekcje pozakonkursowe - Pałac Młodzieży – ul. Piłsudskiego 24
%%br%%
12.30 – 15.30 - impreza towarzysząca - Gra Miejska „Tarnów 46”
%%br%%
18.00 – 20.00 - „Wieczór z gwiazdą” – podsumowanie 27. MFF „Dozwolone do 21”, wręczenie nagród - Alchemik
%%br%%%%br%%
W ramach Festiwalu odbędzie się posiedzenie Zarządu Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz czynna będzie wystawa fotograficzna pt. „Festiwale, festiwale….”
%%br%%%%br%%
%%br%%%%br%%
fot. Kamil Zyznar
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A