Weekend pod znakiem wspinaczki sportowej
access_time 2009-11-30 15:53:39
W miniony weekend w hali Tarnovii odbył się Puchar Polski Juniorów we Wspinaczce Sportowej. Kilkudziesięciu zawodników z całej Polski rywalizowało w konkurencjach na prowadzenie i na czas. Jako że była to ostatnia edycja Pucharu Polski, o wyniku w klasyfikacji generalnej decydował występ w Tarnowie.

W konkurencji na prowadzenie już runda eliminacyjna pokazała jak wysoki jest poziom uczestników. W kategorii juniorek młodszych, juniorek oraz młodzieżowców wszyscy zawodnicy ukończyli swoje drogi, osiągając chwyt oznaczony jako TOP. Drogi finałowe – znacznie trudniejsze od eliminacyjnych pozwoliły zweryfikować umiejętności zawodników, wyłaniając zwycięzców.

W finałach juniorek młodszych i młodzieżowców po dwóch zawodników ukończyło całą drogę i o zwycięstwie decydował wynik super finału. Z dobrej strony pokazali się tarnowianie. W kategorii juniorek zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Olga Karaśkiewicz. Wśród młodzieżowców najlepsze okazały się siostry Buczek, Klaudia i Sylwia, zajmując kolejno pierwsze i drugie miejsce, także reprezentujące MKS Tarnovia.

W zmagania w konkurencji na czas rozpoczęły się w myśl regulaminu od demonstracji dróg.  W roli demonstratora wystąpili  Tomasz Oleksy i Grzegorz Lenartowicz, który był kompozytorem tych dróg. Warto zaznaczyć , że oboje postawili wysoka poprzeczkę dla uczestników uzyskując czasy nawet poniżej 4 sekund!( 3,82 T.Oleksy ). Jak się później okazało, żadnemu z zawodników nie udało się  zbliżyć do tych czasów. Najszybszym zawodnikiem całych zawodów okazał się  tarnowianin  Marcin Dzieński z Pałacu Młodzieży uzyskując na jednej z dróg w biegu finałowym czas 5,37 s, tym samym zwyciężając w swojej kat. Juniorów. W kategorii młodzieżowców reprezentanci Skarpy Lublin: Jakub Ginszt i Mateusz Puzoń zaprezentowali również wyrównane i szybkie biegi  a suma czasów zadecydowała o zwycięstwie tego pierwszego. Natomiast w kategorii juniorów młodszych inny lublinianin Rafał Hałasa był bezkonkurencyjny.

W rywalizacji zawodniczek w kategorii juniorek młodszych dużą sensacją była przegrana aktualnej mistrzyni świata Aleksandry Rudzińskiej ze Skarpy Lublin, która musiała zadowolić się trzecią lokatą. Niespodziewanie zwyciężyła Elżbieta Czech z Kandahar-Orzesze. W rywalizacji juniorek w bratobójczym pojedynku lublinianek pierwsze miejsce wybiegała Karina Mirosław. O miejsce trzecie pokusiła się reprezentantka MKS Tarnovia Olga Karaśkiewicz. W rywalizacji w najstarszej grupie wiekowej niespodzianek już nie było. Klaudia Buczek z MKS Tarnovii w finale pewnie pokonała Małgorzatę Rudzińską ze Skarpy Lublin, na dodatek ustanawiając rekord na prawej drodze( 7,15 s) i tym samym okazała się najszybszą zawodniczka całych zawodów!

W klasyfikacji Pucharu Polski Juniorów 2009 na prowadzenie w kategorii młodzieżowiec pierwsze miejsce zajęła Klaudia Buczek z MKS Tarnovia, podobnie jak jej koleżanka klubowa Olga Karaśkiewicz w grupie juniorów.

W konkurencji na czas zwyciężył Marcin Dzieński reprezentant MKS Pałac Młodzieży Tarnów, a wśród dziewcząt Klaudia Buczek (młodzieżowcy). Na niższych lokatach uplasowali się Olga Karaśkiewicz (2 miejsce junior), oraz Izabela Janis z MKS Pałac Młodzieży (juniorki młodsze).

Impreza odbyła się m.in. dzięki środkom finansowym Urzędu Miasta Tarnowa, Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Spółki Azoty Tarnów, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Puchary ufundowała Agencja Celna Tar-Sped.
Fundatorami nagród były firmy Black Diamond, Marmot oraz ProRock Climbing.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A