Trudne relacje z II wojny światowej
access_time 2009-12-17 14:43:46
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego zakończył realizację projektu pt "Holocaust". W jego ramach zaprezentowano w dziewięciu miejscowościach dwa spektakle: "Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz "Rozmowy z katem". Między innymi pokazano je w Zakładzie Karnym w Tarnowie-Mościcach. Zrealizowano go przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Urzędu Małopolskiego.

Już dawno nie uczestniczyłem w takim wyzwaniu. Trafialiśmy w miejsca, zgodnie z zamierzeniem, które praktycznie pozbawione są możliwości kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi - mówi Edward Żentara, dyrektor Tarnowskiego Teatru. Nasza wizyta w Lipnicy Murowanej, była pierwszą jako zawodowego teatru od czasów, gdy dyrektor Smożewski jeździł po terenie. Czyli minęło ponad trzydzieści lat, gdy teatr zawitał tak blisko tamtejszych mieszkańców.

Dwa spektakle zostały połączone ideą przewodnią edukacji młodzieży w zakresie historii II wojny światowej. Założeniem Teatru było przedstawienie dwóch relacji z tych czasów. W spektaklu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, to wspomnienia Marka Edelmana z walki w getcie warszawskim, natomiast "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego to opowieść z drugiej strony barykady o okrucieństwie okupantów, które przedstawia Jurgen Stroop. Premierowe spektakle miały miejsce jeszcze, w obecnie przebudowanym budynku teatru, w kwietniu bieżącego roku.

W ramach projektu teatr zagrał w Tarnowie, Nowym Sączu, Lipnicy Murowanej, Dąbrowie Tarnowskiej, Zakliczynie, Wojniczu, Warszawie i Krakowie. W przerwie pomiędzy spektaklami zaproszono weteranów II wojny światowej, którzy młodzieży przybliżali czas okupacji i walki zbrojnej.

Postawa weteranów dodatkowo zasługuje na słowa uznania, bowiem pan Stanisław Wieciech z Lipnicy Dolnej postanowił przekazać swoje wynagrodzenie z racji uczestnictwa w projekcie na rzecz koła Caritas przy parafii św Andrzeja w Lipnicy Murowanej - podkreśla Rafał Balawejder, z-ca dyrektora. Chciał w ten sposób pomóc choremu dziecku w zakupie najpotrzebniejszych lekarstw.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...