„JAZZ-owy Rynek - Tarnów 2010” - III Letni Festwal Jazzu Tradycyjnego
access_time 2010-07-23 13:57:21
Już dzisiaj kolejny koncert.23 lipca na rynkowej scenie od 19:00 zaprezentują się publiczności tarnowskie zespoły Old Boys Band i Leliwa Jazz Band, warszawski Old Timers, które w finale wezmą udział w paradzie nowoorleańskiej. Wstęp wolny.

W lipcowe weekendy tarnowski Rynek znów rozkołysze się dźwiękami jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego organizuje cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Sercem festiwalu będzie scena na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy będą się również odbywać w klubie festiwalowym Bombay Music. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Podczas trwającego aż trzy tygodnie festiwalu, w lipcowe piątki (16-30.07) wystąpią:

- Big Contest Band Ft. Lora Szafran
- Coco Dixie (Rzeszów)
- Jazz Band Ball Orchestra (Kraków)
- Leliwa Jazz Band
- Miskolc Dixieland Band (HU)
- Revival Swing Band Prague (CZ)
- Old Boys Band
- Old Timers (Warszawa)

Poprzedzając piątkowe koncerty pod gołym niebem, w przeddzień każdego z nich, w ramach tradycyjnych „czwartków jazzowych” w klubie Bombay Music odbędą się wieczory jazzowe w towarzystwie festiwalowych gwiazd.

Organizatorem festiwalu jest Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” przy partnerskiej współpracy Tarnowskiego Centrum Kultury. Projekt finansowany jest ze środków samorządowych Tarnowa i Województwa Małopolskiego. Listę sponsorów otwiera STOART i tarnowski MPEC, organizatorzy wierzą że lista ta będzie dłuższa.

Program festiwalu:

15.07, godz. 20.00 Klub Bombay Music
Miskolc Dixieland Band (HU)
Jam session

16.07, godz. 19.00 Tarnowski rynek
Leliwa Jazz Band (Tarnów)
CO-CO Dixie (Rzeszów)
Miskolc Dixieland Band (HU)
Parada nowoorleańska

22.07, godz. 20.00 Klub Bombay Music
Old Timers (Warszawa)
Jam session

23.07, godz. 19.00 Tarnowski rynek
Old Boys Band (Tarnów)
Leliwa Jazz Band (Tarnów)
Old Timers (Warszawa)
Parada nowoorleańska

29.07, godz. 20.00 Klub Bombay Music
Revival Swing Band Praha (Cz)M
Jam session

30.07, godz. 19.00 Tarnowski rynek
Jazz Band Ball Orchestra (Kraków)
Big Contest Band (Tarnów) Feat. Lora Szafran (wokal)
Revival Swing Band Praha (Cz)
Parada nowoorleańska

Na wszystkie imprezy – wstęp wolny!

Wykonawcy:

Miskolc Dixieland Band (HU)
Znakomity węgierski zespół grający typowy angielski dixieland wytyczony przez zespoły Kenny Balla, Chris Barbera i Acker Bilka. Istnieje od 1990 roku. Uczestnik wielu europejskich festiwali, w tym Euro Jazz Festival – Paryż 2007.

Revival Swing Band Prague (CZ)
Czołowy czeski zespół istniejący od 1979 roku. Nagrał 5 płyt, zagrał niezliczoną ilość koncertów. Repertuar zespołu bazuje głównie na kompozycjach D. Ellingtona, C. Basiego, L. Armstronga, G. Gershwina, a także innych wielkich kompozytorów lat 20-30.

Old Timers (Warszawa)
Trzykrotny zdobywca Złotej Tarki, założony przez tragicznie zmarłego weterana polskiego jazzu, mistrza trąbki Henryka Majewskiego. Old Timers to absolutna klasyka dixielandu, lider klasycznych tradycjonalistów od chwili powstania w 1964 roku do dnia dzisiejszego. Charakterystyczne brzmienie utrzymane jest w konwencji nurtu wywodzącego się od zespołu Eddie Condona.

Jazz Band Ball Orchestra (Kraków)
Najstarszy polski zespół istniejący od 1962 roku. Od wielu lat nr 1 top listy w klasie zespołów tradycyjnych. Bezbłędny w tradycji, a jednocześnie chyba najbardziej uniwersalny polski zespół, grający jazz od Armstronga po zaawansowany swing z elementami be-bopu. Tarnowskiej publiczności nie trzeba go specjalnie przedstawiać – kilka razy w roku występuje w naszym mieście, zawsze entuzjastycznie witany przez dużą grupę fanów.

Coco Dixie (Rzeszów)
Podkarpacki zespół jazzu tradycyjnego. Grają w nim muzycy z Rzeszowa, Radymna, Przemyśla i Mielca. Gra taneczny jazz tradycyjny w nowoczesnych opracowaniach. Uczestniczył w finale Złotej Tarki w 2008 i 2009 roku.

Old Boys Band
Tarnowski zespół jazzu tradycyjnego. Powstał w 2008 roku z inicjatywy Romualda Słowika. Tworzą go nauczyciele i absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Imponuje spontanicznością i radością interpretacji.

Big Contest Band
Młody tarnowski big-band prowadzony przez Piotra Pociaska już dziś prezentuje godny podziwu wysoki poziom, a jego krzywa rośnie! Na festiwalu wystąpi wraz z gwiazdą polskiej wokalistyki jazzowej Lorą Szafran.

Leliwa Jazz Band
Wizytówka tarnowskiego jazzu tradycyjnego. Laureat Złotej Tarki 2005. Uczestniczył w wielu większych i mniejszych festiwalach, m.in. Euro Jazz Festival – Paryż 2006. Od trzech lat gospodarz festiwalu JAZZ-owy Rynek. Istnieje od 1978 roku.

Oprac.: E.W.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Zobacz też:

„JAZZ-owy Rynek" po razy pierwszy (Fotogaleria z pierwszego koncertu)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A