„Moja Afryka” w Mościckim Centrum Kultury
access_time 2010-10-25 16:03:31
"Moja Afryka" - spotkanie z cyklu "... za horyzont domu". Gościem będzie Krystyna Choszcz. Podczas spotkania wystawa fotografii Kingi Choszcz i projekcja filmu "Afrykański sen" - 29 października 2010r., godz. 19.00 MCK. Wstęp wolny.


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "...za horyzont domu". Tym razem "Moja Afryka" i rozmowa z Krystyną Choszcz - prezes Fundacji Freespirit, mamą polskiej podróżniczki Kingi Choszcz (pseudonim podróżniczy Freespirit), która swoją ostatnią podróż życia zakończyła w Ghanie, gdy wkrótce po wykupieniu z niewolniczej pracy 11-letniej Malajki, zmarła na malarię mózgową.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Kingi Choszcz oraz projekcja filmu "Afrykański sen" w reż. Władysława Jurkowa.

Wstęp wolny.

Kinga Choszcz - (ur. 10 kwietnia 1973, zm. 9 czerwca 2006) polska podróżniczka, współautorka książki podróżniczej Prowadził nas los oraz autorka książki Moja Afryka.
W październiku 1998 Kinga Choszcz i Radosław Siuda (pseud. "Chopin") wyruszyli we wspólną podróż autostopem dookoła świata. Do domu wrócili po pięciu latach. Za swoją podróż Autostopem w Świat otrzymali w roku 2004 najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce - Nagrodę Kolosa w kategorii podróże.

Kinga, oddając się swojej pasji, kontynuowała samotnie podróż po Afryce. Jej ostatnim i chyba najbardziej inspirującym aktem było wykupienie z niewolniczej pracy nastoletniej dziewczynki i posłanie jej do szkoły w rodzinnej wiosce w Ghanie. Tam mieszkańcy poprosili Kingę, żeby nadała dziewczynce nowe imię. Wybrała imię Malaika, czyli Anioł.

9 czerwca 2006 Kinga zmarła w Akrze (Ghana) na malarię mózgową. Jej prochy wrzucono do oceanu, a część z nich wróciła z "Chopinem" do Polski.

Kinga i jej Afryka
www.kolosy.pl
Kinga Choszcz ma Facebook.com
www.kingafreespirit.pl    

Krystyna Choszcz - prezes Fundacji Freespirit, mama 3 córek. Najstarsza z nich - Kinga (pseudonim podróżniczy Freespirit), która wraz ze swym partnerem zrealizowała podróż autostopem dookoła świata podobno od mamy zaraziła się podróżniczą pasją.

Po tej podróży powstała książka Prowadził nas los. Potem kolejna podróż Kingi i Moja Afryka nagrodzona Bursztynowym Motylem. Krystyna Choszcz z pierwszego wykształcenia i talentu jest plastykiem, z pasji zostaje pedagogiem. To 25 lat szczególnej podróży. Realizacja autorskiego programu wychowania artystycznego - wystawy, przedstawienia chyba na wszystkich scenach gdańskich teatrów, reprezentowanie Polski na Światowych Finałach Odysei Umysłu w kilku Stanach USA, Eurofestival w Czelabińsku, wycieczka z wychowankami na granicę Europy z Azją na Uralu, workcampy z wolontariuszami z różnych stron świata, międzynarodowe wymiany dzieci i młodzieży, letnie obozy w Uzbekistanie. I udział wraz z dwiema uczennicami w programie edukacyjno- charytatywnym w Tanzanii.  

Śmierć Kingi, wolnego ducha, w trakcie odbywania wymarzonej podróży po Afryce stała się zwrotem w jej życiu. Powstaje Fundacja Freespirit. Krystyna Choszcz realizuje podróż śladami Kingi i kolejne wyjazdy do Burkina Faso i Ghany, by zamieszkać w rybackiej miejscowości Moree, by lepiej poznać tamtejsze życie i różne aspekty kultury - kolory Afryki.   

O Fundacji Freespirit, o podróży śladami Kingi - www.fundacjafreespirit.pl    


Info:www.mck.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A