Mazolewski z koncertem promującym album Smells Like Tape Spirit (FOTO)
access_time 2011-03-13 10:23:36
W piątkowy wieczór (11 marca 2011 r.) w Piwnicach TCK rozbrzmiewały dźwięki eksperymentalnego jazzu w wykonaniu kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu.


„Smells Like Tape Spirit”, to tytuł najnowszego albumu Wojtka Mazolewskiego, sygnowanego, jako Wojtek Mazolewski Quintet (WMQ). Płyta powstawała 2 lata, a wcześniej mozolny proces doboru muzyków, kompozycji i współpracowników. Powoli ale konsekwentnie. Wszystko po to, aby, jak najlepiej oddać pierwotny zamysł twórczy autora. Wreszcie na krążek trafiło 10 starannie dobranych kompozycji. Na szczególna uwagę zasługuje proces realizacji i produkcji wymyślony przez lidera WMQ – Wojciecha Mazolewskiego. Materiał nagrano i wyprodukowano dokładnie w taki sposób, w jaki w 50tych i 60tych latach XX w. rejestrowano sesje Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Charlesa Mingusa, czy Beatlesów. Autorski zabieg znanego z rewolucyjnej dla polskiego jazzu grupy Pink Freud - Wojtka Mazolewskiego w postaci drugiej studyjnej płyty ukazał się w połowie lutego 2011.

Wojtek Mazolewski Quintet:
Oscar Torok – trąbka (Słowacja)
Marek Pospieszalski - sax
Joanna Duda - piano
Michał Bryndal - perkusja
Wojtek Mazolewski – bass

Muzyka kwintetu Wojtka Mazolewskiego nosi znamiona eksperymentalnego jazzu, jednak znacznie różni się od dokonań Pink Freud, czy grającego muzykę free – Freeyo. Nowe kompozycję mają kameralny, nastrojowy klimat, a utwory łączy większa harmonia, niż w dotychczasowych dokonaniach lidera. Role pierwszoplanowe odgrywają tutaj trąbka i saksofon, nieco dalej słychać fortepian, a sekcja rytmiczna, to kontrabas i perkusja. Konfiguracja prawie, że klasyczna, tyle, że za instrumentami zasiadają młodzi niezwykli muzycy.


Foto: Marcin Maćko

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A