Przegląd prasy
access_time 2011-05-18 10:27:32
Pył promieniotwórczy nad Małopolską. Autobusem za darmo? Ważny opiekunem urzędników. Dyrektor Zakładów Mechanicznych oskarżony - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Gazeta Krakowska oraz Dziennik Polski.


Temi 18 maja 2011 r.

Do więzienia za zabicie psa
Na trzy miesiące może trafić za kratki tarnowianin, który zabił dziesięcioletniego psa biegającego wokół jego posesji. Mężczyzna śmiertelnie postrzelił zwierzę z wiatrówki. Do zdarzenia doszło na ulicy Szarych Szeregów.

Miejskie sypanie piasku
W TEMI także o piaskownicach. Ponad 52 metrów sześciennych piasku zamówił magistrat do kilkunastu piaskownic w Tarnowie. Akcja wymiany piasku przeprowadzana jest co roku na wiosnę. Akcja wymiany piasku zakończy się jeszcze przed Dniem Dziecka.

Zyskowne "Azoty"
93 miliony złotych zysku netto - to wynik Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów za pierwszy kwartał 2011 roku. Jest on o ponad 69 milionów złotych wyższych od wypracowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Autobusem za darmo?
Na świecie są miasta, w których komunikacja publiczna jest całkowicie bezpłatna. Lewicowy radny, Jakub Kwaśny chciałby, aby Tarnów kiedyś do nich dołączył. Radny zgłosił wniosek pilotażowy, by uczynić komunikację publiczną ekologiczną alternatywą dla samochodów. Wniosek zakładał darmowy przejazd autobusami dla właścicieli lub współwłaścicieli samochodów osobowych, którzy swoje auto zostawią przed domem lub blokiem. W tym przypadku dowód rejestracyjny byłby biletem obowiązującym przez pół roku, od 1 czerwca do 31 grudnia. Tyle by wystarczyło, żeby sprawdzić, jak odbije się to na dochodach ze sprzedaży biletów. Tej poprawki radni koalicji nie poparli.

Szachowy mistrz świata
Podczas rozgrywanych w Krakowie VIII Mistrzostwach Świata Szkół w Szachach znakomicie zaprezentował się uczeń tarnowskiego gimnazjum Michał Lewicki, który w swojej kategorii wywalczył tytuł mistrza świata.

Gazeta Krakowska 18 maja 2011 r.

Samorządowcy z duszpasterzem
Gazeta Tarnowska o nowej funkcji księdza Artura Ważnego. Przez lata był lubianym przez młodzież duszpasterzem środowiska akademickiego w Tarnowie. Teraz będzie sprawował opiekę nad miejskimi urzędnikami i radnymi. Obecny proboszcz parafii w Mościcach został mianowany duszpasterzem tarnowskiego środowiska samorządowego.

Opóźnia się decyzja o przebiegu obwodnicy
W Gazecie Krakowskiej dalszy ciąg złych wiadomości dla zmotoryzowanych w regionie. Ślimaczą się przygotowania budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa. Którędy pobiegnie trasa? Drogowcy dylematu nie rozstrzygnęli, a mieszkańcy protestują przeciw kolejnym wariantom. Trasa ma dla Tarnowa strategiczne znaczenie - z autostradowego węzła w Krzyżu kierowcy będą nią dojeżdżać do drogi krajowej nr 4 i przedostawać się do centrum miasta. Drogowcy rozważali kilka wariantów jej przebiegu. Wybór nastąpić miał pod koniec zimy. Mieszkańców czeka jednak jeszcze co najmniej kilka tygodni niepewności z powodu poślizgu projektantów z hiszpańskiej firmy AYESA.

Dyrektor oskarżony za części do działa
Dyrektorowi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie grozi kara do 10 lat więzienia. Krakowska prokuratura zarzuciła mu m.in. złamanie przepisów ustawy o obrocie z zagranicą technologiami o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństw państwa. Lesław H. zaprzecza oskarżeniom.

Dziennik Polski 18 maja 2011 r.

To były ćwiczenia
Wczoraj doszło do awarii jednego z reaktorów elektrowni atomowej tuż poza granicami kraju a do województw południowych zbliżyła się chmura pyłu promieniotwórczego. Zaraz po otrzymaniu tej informacji zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zdecydował o uruchomieniu rezerw preparatów jodowych i dystrybucji ich do powiatów i gmin. Tak właśnie rozpoczęły się wczorajsze ćwiczenia. Po ich zakończeniu zostanie sporządzona analiza ich przebiegu, w szczególności wydawania preparatów jodu stabilnego.

Od jutra będą rządzili studenci
Jutro rozpoczną się Juwenalia. W tym roku organizowane są przez PWSZ i MWSE. Podczas tegorocznych imprez przewidziano wiele ciekawych filmowych, muzycznych i kabaretowych atrakcji - zapowiada Dziennik Polski. 20 maja od godz. 19.00 w Auli PWSZ (ul. Mickiewicza 8 C017) potrwa Nocny Maraton Filmowy z filmami Stanley'a Kubricka (Pełny Magazynek, Lśnienie, Mechaniczna pomarańcza). Bezpłatny wstęp dla wszystkich. Dzień później, czyli 21 maja w sobotę nie lada gratka dla miłośników dobrego humoru - Przedwieczór Kabaretowy o godz. 17.00 w Tarnowskim Teatrze. Wystąpią Grzegorz Halama, Grupa Ad Hoc, Kabaret Trochę Powagi. Bilety w cenie 30 zł i 25 zł dla studentów dostępne w kasie Tarnowskiego Teatru (ul. Mickiewicza 4). W niedzielę 22 maja wielki Piknik Studencki na stadionie KS "Błękitni" (ul. Piłsudskiego 32). Zagrają StardGuardMuffin z Kamilem Bednarkiem znanym z telewizyjnego programu "Mam Talent" oraz rockowa formacja Strachy Na Lachy. Wstęp dla studentów jest bezpłatny. Pozostali muszą zapłacić jedynie 10 zł. Patronat nad Juwenaliami Tarnowskim 2011 objął Prezydent Miasta Tarnowa. Wszelkie szczegóły na www.student.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A