Gmina Gromnik dołączyła do Aglomeracji Tarnowskiej
access_time 2025-07-03 09:00:00
Do grona gmin współpracujących w ramach Aglomeracji Tarnowskiej oficjalnie dołączyła gmina Gromnik. Walne zgromadzenie członków jednogłośnie podjęło uchwałę w tej sprawie. - Razem możemy więcej, dlatego cieszę się z możliwości współpracy z wójtem Małgorzatą Kras - powiedział Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
- To nie tylko administracyjna decyzja - to wyraz wspólnotowego ducha, chęci współdziałania i budowania silniejszego, bardziej zintegrowanego regionu. Włączenie Gromnika do Aglomeracji to także nowe perspektywy rozwoju, możliwość sięgania po dodatkowe środki zewnętrzne, wymiana doświadczeń i wspólne podejmowanie wyzwań przyszłości. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - komentuje Józef Knapik, wójt Pleśnej.
- Biała plama na aglomeracyjnej mapie właśnie się wypełniła. Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję Małgorzacie Kras, wójtowi Gminy Gromnik - napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Małgorzata Moskal.
Aglomerację Tarnowską tworzy obecnie 18 samorządów. Są to: Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Ciężkowice, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Gmina Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno i Gromnik.
Głównym celem stowarzyszenia jest pozyskiwanie środków unijnych na realizację wspólnych projektów rozwojowych, które mają na celu zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy regionu. W lutym Aglomeracja Tarnowska podpisała z zarządem województwa małopolskiego Porozumienie Terytorialne na realizację projektów w ramach funduszy ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), dzięki któremu otrzymała ponad 57 mln euro. Środki zostaną wykorzystane na realizację inwestycji z obszarów m.in. infrastruktury drogowej (budowa dróg i ścieżek rowerowych), gospodarki wodno- ściekowej, gospodarki odpadami (w Tarnowie powstanie m.in. centrum recyclingu), transportu miejskiego, infrastruktury społecznej i edukacyjnej (budowa nowych żłobków i przedszkoli), infrastruktury ochrony zdrowia, wsparcia edukacji, usług społecznych i zdrowotnych. Realizacja zadań musi zakończyć się do 2029 roku. Stowarzyszenie wystąpi teraz do zarządu województwa małopolskiego o przyznanie dodatkowych pieniędzy dla nowej gminy członkowskiej. Dofinansowania przyznawane poszczególnym samorządom uzależnione są od liczby mieszkańców danej gminy; w przypadku Gromnika może to być kwota ok. 8 mln zł.
A. Cichy / fot. Aglomeracja Tarnowska