„Tańcz… Tańcz… Tańcz…”. 38. ULICA Festival już za kilka dni w Tarnowie
access_time 2025-06-30 12:00:00
ULICA Festival to pokazy najlepszych artystów ulicznych i mistrzów sztuki cyrkowej z całego świata. Imprezę od lat organizuje na placach i rynkach kilku miast Małopolski krakowski Teatr KTO i jego dyrektor Jerzy Zoń. Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem „– „Tańcz… Tańcz… Tańcz…”.
"Odczytywać można je na wielu poziomach. To zachęta do ruchu i ekspresji, ale też do zaangażowania i współodczuwania. W tegorocznym programie taniec spotka się z rozmaitymi formami teatralnymi, a muzyka - obecna zarówno na żywo, jak i w formie nagrań - stworzy tło dla opowieści z całego świata. Od operowej podniosłości, przez brzmienia ludowe i rockowe, aż po pulsujące rytmy hip-hopu czy eksperymentalnej elektroniki - każdy znajdzie coś dla siebie. Jak co roku, nie zabraknie widowiskowych akrobacji powietrznych, mistrzowskiego lalkarstwa, spektakli site-specific, finezyjnego teatru tańca i interakcji z publicznością. W programie znajdą się zarówno wielkoformatowe widowiska wieczorne, jak i kameralne formy bliskie człowiekowi i codzienności" - informują organizatorzy.
W Tarnowie wystąpią teatry z Węgier, Holandii, Korei, Kraju Basków oraz z Polski. W sumie zaplanowano siedem spektakli. Dwa z nich pokazane zostaną w amfiteatrze, a pozostałe na rynku. Poniżej harmonogram występów.
4 Lipca (piątek)
godz. 15:30 - 16:00 The Budapest Marionettes - "Bence Sarkadi Theater of Marionettes” (Węgry) - RYNEK
The Budapest Marionettes to barwna parada unikatowych lalek, imponujących umiejętności, humoru, wzruszeń i scenicznego uroku. Spektakl prezentujący sztukę lalkarstwa, został stworzony z myślą o publiczności w każdym wieku (od 6 do 106 lat).
Bence Sarkadi to światowej sławy lalkarz i profesor marionetek sznurkowych w ENSAM w Charleville-Mézières. Od 1999 roku tworzy marionetki, a od 2007 występuje solo na sześciu kontynentach. Jako pierwszy Węgier pokazał dwa swoje spektakle w głównym programie festiwalu w Charleville.
godz. 17 DanceTheatre Company TiNaNiNaNi „Safe Heaven” (Holandia) - RYNEK
Spektakl „Safe Haven” to dynamiczne, pełne fantazji przedstawienie o wolności, tolerancji i potrzebie schronienia w niepewnej rzeczywistości. Po okresie względnego spokoju walki znów toczą się na całym świecie. Ludzie walczą, by nie utracić swojej kultury, praw i wolności. Artyści przypominają, że tolerancja zawsze powinna być priorytetem.
Dancetheatre Company TiNaNiNaNi został założony w 1997 roku przez Ariego Petersena (pierwszego laureata Holenderskiej Nagrody Mimu). Spektakle tej grupy są określane jako poetycka mieszanka literatury i tańca. Poruszają takie tematy jak presja, poszukiwanie bezpieczeństwa czy zmiany klimatu.
godz. 18:00 DeRonde/Deroo „”It really hurts when your head hits the concrete” (Holandia) - AMFITEATR
Spektakl „It really hurts when your head hits the concreto” to absurdalna, fizyczna opowieść o człowieku i jego „bagażu”. W humorystyczny sposób pokazuje, jak trudno uwolnić się od przeszłości. Przedstawienie pełne jest wirtuozerskich, akrobatycznych umiejętności ludzkiego ciała.
DeRonde/Deroo to holendersko-belgijski duet twórczy (założony przez Toma de Ronde i Nicka Deroo) znany z wizualnie poetyckiego teatru. Artyści tworzą spektakle, podczas których widz ma szansę zajrzeć do uniwersum rządzącego się własnymi zasadami, pełnego surrealistycznych momentów. Przedstawienia tworzone przez ten duet często opisywane są jako wizualnie olśniewające poematy.
godz. 19:00 - Bence Sarkadi Theater of Marionettes ”The Budapest Marionettes” (Węgry) - RYNEK
godz. 19:30 - Kresala Dance Gropu „Hitaz Orhoit” (Kraj Basków) - RYNEK
Spektakl „Hitaz Orhoit” jest hołdem dla zapomnianych ofiar okrucieństwa, głównie kobiet. Artyści przez taniec i gest wyrażają opór wobec przemocy. To choreograficzny spektakl, oddziałujący na zmysły, w którym tancerz rysuje swój cień w powietrzu – balansując między zmysłowością ruchu a emocją gestu.
Kresala Dance Group to baskijska grupa taneczna założona w 1968 roku w San Sebastián. Od 1993 roku kieruje nią Faustino Aranzabal. Artyści czerpią inspirację z awangardy, literatury, sztuk performatywnych oraz nurtów współczesnych.
5 Lipca (sobota)
godz. 18:30 - Krakowski Teatr Tańca, „Szach mat!” - RYNEK
„Szach mat!” to taneczna opowieść o grze w szachy. Postaci inspirowane figurami szachowymi, ożywiane ruchem performerów, odsyłają do ważnych tematów społecznych. Królowa jest symbolem władzy i wynikających z niej kosztów. Król to metafora walki o dominację, podziałów politycznych i konfliktów kulturowych. Pionek to everyman, uwikłany w globalizację, unikfikację i schematy.
Krakowski Teatr Tańca został założony w 2008 roku przez Eryka Makohona. Na przestrzeni lat wypracował trzy podstawowe filary swojej działalności: artystyczny, edukacyjny i prezentacji tańca. Widzowie doceniają plastyczność spektakli budowaną przez wykorzystanie światła oraz architekturę ciała i ruchu.
godz. 19:30 - ICONTACT, „Tr-edition: Life Is But A Dream” (Korea Południowa) - AMFITEATR
Spektakl „Tr-edition: Life Is But A Dream” to eksperymentalne połączenie koreańskiego tańca w maskach (Talchum), muzyki tradycyjnej, EDM i hip-hopu. Inspirowany pojęciem Shinmyeong, porusza temat życia jako ulotnego snu. Przedstawienie osadzone w rytmicznej muzyce na żywo i dynamicznej choreografii jest podróżą przez ludzkie emocje, a widzom oferuje świeże spojrzenie na przemijalność istnienia.
ICONTACT z Pusan w Korei Południowej specjalizuje się w interdyscyplinarnych projektach łączących sztuki performatywne, wystawy i nowe technologie. Grupa koncentuje się na innowacyjności i dialogu kulturowym, a za cel stawia sobie redefinicję doświadczenia artystycznego i integrację publiczności przez transformujące opowieści.
AC / fot. archiwum