Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu. Starostwo powiatowe nagrodziło laureatów konkursu plastycznego
access_time 2025-04-03 08:51:00
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Częściej zdarza się u chłopców. Z szacunkowych danych wynika, że w Polsce jest obecnie około 86 tysięcy osób w spektrum autyzmu. Ustanowiony 2 kwietnia przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna miesiąc kampanii, akcji społecznych, konferencji, marszów na niebiesko i różnych tematycznych konkursów, które mają na celu propagowanie wiedzy o autyzmie i budowanie wrażliwości społecznej. Jest to o tyle, ważne, że osoby z ASD bardzo często spotykają się z dyskryminacją, niezrozumieniem i wykluczeniem.
- Temat autyzmu jest tematem dobrze znanym samorządowi powiatu. Przykładamy dużą wagę do tej problematyki. W naszym powiecie jest szeroka gama instytucji, które pomagają osobom ze spektrum autyzmu. Od wielu miesięcy prowadzimy też rozmowy z fundacją założoną przez mamy dzieci z autyzmem, dotyczące możliwości utworzenia w przyszłości domu samopomocy typu D, który świadczyłby opiekę dzienną. Pod listem intencyjnym podpisały się już samorządy gminne oraz zadeklarowały współpracę. Oczywiście jest to długofalowa droga, którą musimy przebyć. Wiele czynników musi się jeszcze złożyć na to, aby taki dom powstał - mówił Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
W konferencji w siedzibie starostwa wzięli udział m.in. Edward Bolak, wiceprzewodniczący Porozumienia Autyzm Polska oraz przedstawiciel Fundacji Wspólnota Nadziei w Więckowicach, który mówił o różnych obliczach autyzmu, psycholog Sylwia Kochman, Elwira Węgrzyn-Bryndal - neurologopeda z Ośrodka Wczesnej Interwencji prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Tarnowie, Maria Skultecka - członek zarządu Fundacji Azymut Autyzm, Michał Misiewicz - pracownik Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach, który opowiedział o swoim życiu z autyzmem i Monika Koczwara, psycholog i terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.
Przy okazji spotkania wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Autyzm - zrozum, zaakceptuj, wspieraj”, który starostwo ogłosiło w lutym. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tarnowskiego. Wpłynęło na niego ponad 300 prac.
W kategorii uczniowie szkół podstawowych najwyżej oceniona została praca Rity Kras z Zespołu Szkół w Gromniku. Drugą nagrodę otrzymał Kacper Sowa (Szkoła Podstawowa w Brzozowej), a trzecią Fabian Wzorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Radlnej. Wyróżniono prace Patrycji Adamiak (SP w Janowicach), Oskara Barwacza (SP w Nowych Żukowicach) oraz Arkadiusza Krakowskiego (SP w Lichwinie).
Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych laureatami zostali Julia Gąsior (1 miejsce), Aleksandra Wantuch (2 miejsce) i Paulina Bania (3 miejsce) - wszystkie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Wyróżniono też prace Julii Kras i Karoliny Sanek (ZSOiZ w Gromniku) oraz Kamila Bacia (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu).
AC / fot. P. Topolski, archiwum starostwa powiatowego