Janina Kruk - mistrzyni zalipiańskiego malarstwa opowiadała o swojej pasji w Muzeum Etnograficznym
access_time 2025-03-27 12:48:00
Janina Kruk od blisko 50 lat tworzy barwne malunki, którymi zdobi nie tylko wnętrze domu, ale także stajnie, piwnice oraz przedmioty codziennego użytku. Jej prace pełne są kwiatów, kogutów i pawi, a kompozycje zachwycają harmonią kolorów i form. - Kiedy maluję, odpoczywam. To właśnie w trakcie malowania przychodzą mi do głowy pomysły, jakie kwiaty znajdą się na obrusie, talerzu czy ścianie - mówi artystka.
Podczas czwartkowego spotkania w Muzeum Etnograficznym Janina Kruk opowiedziała o swojej twórczości i zaprezentowała malowanki wykonane na różnych podłożach. Był także pokaz malowania, a zainteresowani mieli okazję zakupić unikatowe, ręcznie zdobione wyroby.
Fenomen zdobienia wzorami kwiatowymi domów, budynków gospodarczych i przedmiotów na Powiślu Dąbrowskim sięga XIX wieku. Ta unikatowa w skali Europy tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jej kontynuację wspiera konkurs sztuki ludowej „Malowana Chata”, organizowany przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Każdego roku, po uroczystości Bożego Ciała, gromadzi on blisko 100 uczestników. Mieszkańcy Zalipia i okolic malują motywy roślinne na ścianach swoich domów, a prace ocenia komisja konkursowa złożona m.in. z etnografów. Jedną z największych atrakcji turystycznych Zalipia jest miniskansen „Zagroda Felicji Curyłowej”.
AC / fot. T. Schenk