Młyn Szancera zamieni się w luksusowy hotel. Tak będzie wyglądał
access_time 2025-03-27 08:00:00
Kiedyś był symbolem tarnowskiego rozwoju i rzemiosła, dziś jest pogorzeliskiem. Młyn Szancera wkrótce odzyska dawną świetność, a to za sprawą rewitalizacji, którą przeprowadzi słynąca z ratowania zabytków firma Arche.

Młyn Szancera to jeden z ostatnich w mieście przykładów architektury przemysłowej z XIX wieku. Należał do Henryka Szancera, przemysłowca, członka Rady Miasta Tarnowa, szanowanego dobroczyńcy, honorowego obywatela miasta. Warto podkreślić, że powstały pod zaborem austriackim zakład, był pierwszym w Galicji tak nowoczesnym młynem parowym z grysikowym systemem mielenia, a w jego skład wchodziły młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. Były to budowle o konstrukcji drewniano‑murowanej. W tym czasie Galicja była rejonem rolniczym, o dużej gęstości zaludnienia, gdzie istniał jedynie dobrze rozwinięty przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego. Później w latach międzywojennych parowy napęd młyna zastąpiono elektrycznym. Do 1939 r. przedsiębiorstwo było w rękach rodziny Szancerów, m.in. ojca Romana Szydłowskiego, ale w czasie okupacji ich młyn przejęli Niemcy. Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany i funkcjonował do upadku PRL-u.

W roku 2006 zabudowania po zlikwidowanym zakładzie kupiło miasto Tarnów, miała tam powstać galeria sztuki pn. "Młyn Sztuki" z multimedialną biblioteką, galerią na wielkoformatowe prace, salą koncertową i konferencyjną. W promocję projektu miał się zaangażować nawet znany reżyser, artysta malarz Jerzy Skolimowski. Niestety z planów nic nie wyszło i w 2009 r. zabudowania wraz z działką sprzedano tarnowskiemu przedsiębiorcy Piotrowi Kudelskiemu. W marcu 2015 r. doszło tam do pierwszego pożaru, który szczęśliwie udało się ugasić. Drugi pożar wybuchł w nocy z 4 na 5 kwietnia 2015. Ogień strawił w całości dach i część drewnianych kondygnacji budynków. Pomimo tego ekspertyzy nadzoru budowlanego stwierdziły, że budynków nie trzeba wyburzać, a obiekt obejmuje ochrona konserwatorska, jako elementu układu historyczno-urbanistycznego miasta. W roku 2020 Młyn Szancera został wpisany na listę rejestru zabytków nieruchomych Małopolski. Ponadto z technicznego punktu widzenia budynek ten był objęty ochroną konserwatorską. Na początku 2025 r. po wielu miesiącach negocjacji obiekt kupiła Grupa Arche, a już wkrótce ruszają tam prace rewitalizacyjne, które odmienią zrujnowane miejsce w mody hotel. Zachowane zostaną te pomieszczenia zabytkowe, które nie uległy zniszczeniom bądź pożarom, a oprócz części konferencyjno-gastronomicznej, inwestor planuje tam dobudowane skrzydła hotelowego.

Budowa rozpocznie się w wakacje, a pierwszych klientów będziemy mogli ugościć już w 2027 r. Obiekt będzie hotelem z zapleczem konferencyjnym i restauracyjnym stanowiącym piękną wizytówkę miasta. Zrewitalizowany Młyn zostanie rozbudowany o nowe przestrzenie, 170 pokoi, w tym 28 w części istniejącej, 142 w części rozbudowywanej oraz o około 1 tys. 600 m kw. powierzchni usługowej. Będziemy otwarci na duże wydarzenia z branży eventowej, będziemy organizowali spotkania kulturalne, rozrywkowe dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto hotelowa restauracja będzie dostępna dla gości lokalnych, mieszkańców czy turystów. Działamy w myśl naszego hasła "Łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie". Z kolei dla inwestorów w pokoje hotelowe w Systemie Arche sprzedaż rozpoczniemy już w kwietniu br - informuje Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu Arche SA.

Grupa Arche to największa polska sieć hoteli oraz deweloper mieszkaniowy. Spółka rozpoczęła działalność w 1991 r. i od tego czasu wybudowała ponad 12 tys. mieszkań i domów. Pod koniec ubiegłego roku wystartowała z Arche Klasztor Wrocław, czyli 21 obiektem w jej kolekcji, przez co łącznie dysponuje już ponad 4,2 tys. pokojami. Zrewitalizowane historyczne obiekty dają zatrudnienie, generują podatki i rozwijają turystykę - w często w zapomnianych regionach kraju, co jest bardzo korzystne dla polskiej gospodarki. Firma odrestaurowała m.in. pochodzącą z końca XIX w. cukrownię w Żninie, zamek w Janowie Podlaskim, Pałac i Folwark w Łochowie, czy dawną fabrykę wełny w Łodzi, którą zamieniła na designerski Hotel Tobaco.

AC / fot. materiały Grupy Arche

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821