Najcenniejsze zabytki rękopiśmienne na wystawie w Muzeum Ziemi Tarnowskiej
access_time 2025-03-03 22:20:00
Do końca marca można oglądać wystawę „Najcenniejsze zabytki papierowe i pergaminowe w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Prezentacja unikatowych rękopisów, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, związana jest z obchodami 1000-lecia Królestwa Polskiego. Wernisaż wystawy odbył się w poniedziałek, 3 marca w siedzibie muzeum przy Rynku 3.

Najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Tarnowskiej to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć skarby zgromadzone w jego zbiorach - niezwykle cenne i unikatowe zabytki rękopiśmienne, które zachwycają nie tylko swoją wartością historyczną, ale także bogactwem treści i artystycznym wykonaniem. 

Początki tej kolekcji sięgają 1927 roku. Wówczas do Muzeum Miasta Tarnowa trafił imponujący zbiór archiwalny liczący ponad pół tysiąca obiektów. Wśród nich znalazły się pergaminowe i papierowe dyplomy rękopiśmienne, z których najstarszy, pochodzi z 1419 r. i wystawiony jest przez króla Władysława Jagiełłę.

Na ekspozycji są także księgi miejskie, królewskie nadania i przywileje oraz dokumenty związane z kluczowymi postaciami w historii Tarnowa. Zwiedzający mogą przyjrzeć się też pamiątkom po znamienitych rodach - Tarnowskich, Zasławskich, Ostrogskich czy Sanguszkach.

Wystawa realizowana jest w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Ze względu na konieczność ochrony delikatnych eksponatów, będzie dostępna dla zwiedzających tylko do końca marca.

AC / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821