Lawina wyroków w sprawach o unieważnienie małżeństwa. W Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie padł rekord
access_time 2025-02-14 14:29:00
Coraz więcej mieszkańców chce unieważnienia ślubu kościelnego. Ubiegły rok przyniósł absolutny rekord wyroków w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie.

W 2024 roku Sąd Diecezjalny w Tarnowie wydał 226 wyroków w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. To najwięcej w historii tej instytucji. W ubiegłym roku wpłynęło 123 nowych pozwów. To mniej niż przed rokiem, gdy było ich 164. Na rozstrzygnięcie czeka ok. 600 spraw.

Najczęściej przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest szeroko rozumiana niedojrzałość emocjonalna i społeczna, uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu, sportu, a nawet od rodzica.

- Niezmiennie na pierwszym miejscu z przyczyn, które powodują nieważność małżeństwa jest niedojrzałość psychiczna, najczęściej lokująca się na płaszczyźnie bardzo wysokiej niedojrzałości. Na pierwszym miejscu mamy osobowości niedojrzałe, więc stwierdzenie także po badaniach, że osoba nie do końca rozumie czym jest małżeństwo, jakie są obowiązki. Druga kategoria w tej przyczynie to osobowość zależna. Kiedy pojawią się trudności, bardzo często niektóre osoby na pierwszym miejscu stawiają rodzica, a nie małżonka - mówi cytowany przez eKAI oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski.

Różne są staże małżeńskie par zgłaszających się do Sądu Diecezjalnego. Najkrótszy wynosił niecałe dwa tygodnie, a najdłuższy - prawie 30 lat.

Sąd Diecezjalny stwierdza nieważność małżeństwa zwykle w ok. 80 proc. przypadków.

Warto dodać, że Sąd Diecezjalny oferuje bezpłatną pomoc w poradniach prawno-kanonicznych. Funkcjonują one w Tarnowie, Nowym Sączu i Mielcu. W roku 2024 z takich porad skorzystało 860 osób (rok wcześniej było to 750 osób).

AC / fot. SD, Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821