W Tarnowie powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Czym będzie się zajmować?
access_time 2025-02-11 11:27:00
Niebawem w całej Polsce powstanie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców, które będą zajmowały się wsparciem dla imigrantów. Jeden z punktów zlokalizowany będzie w Tarnowie przy al. Solidarności 5-9, gdzie mieści się delegatura Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego. Służby wojewody studzą jednak emocje wywołane tą informacją i zapewniają, że nie będzie to punkt kwaterunkowy dla cudzoziemców, tylko punkt informacji.

Centrum Integracji Cudzoziemców w Małopolsce będzie zlokalizowane na terenie Krakowa oraz w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu. Zadanie realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przy współpracy z wojewodą. Projekt ma być współfinansowany m.in. z FAMI, choć jak czytamy w wytycznych dotyczących tworzenia CIC z marca 2024 r., "Centrum Integracji Cudzoziemców powinno być wspierane również przez inne formy finansowania, takie jak Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Pracy czy środki własne województwa".

- Wojewodowie są w całym kraju partnerami obowiązkowymi projektu, tworzącymi punkty informacji w sprawie legalizacji pobytu i pracy obywateli państw trzecich. Centra Integracji Cudzoziemców to zatem wyłącznie miejsca, gdzie cudzoziemiec może uzyskać informację potrzebną w procesie integracji i legalizacji pobytu i pracy, porozmawiać z dyżurującym pracownikiem organizacji pozarządowej, uczestniczyć w kursie języka polskiego, uzyskać poradę, jak poprawnie złożyć wniosek pobytowy, uzyskać informację o swojej sprawie pobytowej w toku postępowania itp. - mówi Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. - Rozpoczęcie działań informacyjnych wojewody małopolskiego w CIC jest przewidziane w marcu 2025 r. - dodaje.

W ofercie CIC, którą można znaleźć w opublikowanych wytycznych, będą także m.in. kursy adaptacyjno/orientacyjne, przeciwdziałania przemocy domowej oraz handlowi ludźmi (obowiązkowo). Dodatkowo przewidziano m.in. wsparcie świadczone przez adwokata, opiekę psychologiczną, wyjazdy kolonijne dla dzieci połączone z nauką języka polskiego, doradztwo zawodowe, wsparcie materialne (żywność, materiały higieniczne itp.) i medyczne (finansowanie wizyt lekarskich, zakupu np. ciśnieniomierza, okularów), czy wsparcie osobistych asystentów na poczcie, w banku czy u lekarza.

Centra Integracji Cudzoziemców mają świadczyć szeroką pomoc nie tylko Ukraińcom, Białorusinom przebywającym już w Polsce, ale także - jak informują opracowane wytyczne - "obywatelom państw trzecich, niezależnie od ich statusu prawnego w Polsce". Z instrukcji wynika więc, że CIC mogą służyć również nielegalnym migrantom.

A. Cichy / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821