Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej odkryty na nowo
access_time 2025-02-05 12:46:00Konserwatorzy, którzy badali obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej odkryli, że został on przemalowany. Do tej pory sądzono, że malowidło pochodziło z końca XVIII wieku. Po zdjęciu wierzchniej warstwy farby ukazał się XVI - wieczny wizerunek Matki Bożej, różniący się od tego, do którego przyzwyczaili się parafianie.
- Odkryte zostało renesansowe malowidło będące częścią wybitnego dzieła krakowskiej sztuki cechowej. Pierwotny obraz, stanowiący być może środkową część malowanego tryptyku powstał ok. 1515 roku. Badania pokazują, że była to praca dobrze wykształconego krakowskiego mistrza poważnego warsztatu cechowego. Świadczy o tym fakt, że mistrz dysponował sporą gamą pigmentów, złota i srebra płatkowego, a także odpowiednimi narzędziami - mówi cytowany przez Radio RDN ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Specjaliści odtworzyli pierwotny wygląd obrazu. Zostanie on zaprezentowany w sobotę, 8 lutego w macierzystym kościele o godz. 14.
Godzinę później w auli domu katechetycznego rozpocznie się natomiast konferencja naukowa poświęcona pracom konserwatorskim. Zostaną zaprezentowane: historia prac konserwatorskich w parafii w Dąbrowie Tarnowskiej, problematyka historyczno-artystyczna obrazu Matki Bożej oraz fenomen prac konserwatorskich na przykładzie wizerunku z Dąbrowy Tarnowskiej. Spotkanie zakończy dyskusja panelowa z udziałem: ks. prał. Stanisława Cyrana, prof. ASP w Krakowie, dr. hab. Pawła Pencakowskiego oraz konserwatorek Eweliny Dziubińskiej-Rusek i Moniki Miętus-Ziomek. Panel poprowadzi ks. dr Piotr Pasek, diecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
A. Cichy / Na zdj. po prawej obraz po renowacji, fot. RDN, materiały prasowe