Kto nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy w tym roku? Jest najnowszy "Barometr zawodów" dla Małopolski
access_time 2025-01-24 12:55:00
W 2025 roku w Małopolsce potrzeba będzie pracowników w branżach: budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej. Tak wynika z najnowszej, 10. edycji badania "Barometr zawodów".

"Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Została przygotowana przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, powiatowych urzędów pracy z Małopolski, a także przedstawicieli innych instytucji działających w obszarze rynku pracy.

- Prognozy dla Małopolski pozostają dobre, a rynek pracy będzie względnie stabilny. Bezrobocie pozostanie na podobnym, niskim poziomie. W przypadku zdecydowanej większości zawodów zapotrzebowanie na pracowników będzie się równoważyć. Oznacza to, że osoby zainteresowane podjęciem pracy i posiadające niezbędne kwalifikacje, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Największe zapotrzebowanie na pracowników będzie w branżach, które od początku realizacji badania w naszym regionie są określane jako deficytowe: samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki, kierowcy autobusów oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych - komentuje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Kto znajdzie pracę?

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody z branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej. W branży budowlanej poszukiwani będą: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnicy budowlani. Eksperci najwięcej braków kadrowych prognozują w powiatach: tarnowskim i mieście Tarnowie (po 13 grup zawodów), brzeskim oraz chrzanowskim (po 11 grup zawodów). W Nowym Sączu liczba grup zawodów deficytowych w budownictwie wyniesie 10.

W branży edukacyjnej widoczne są deficyty pracowników na stanowiskach: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagodzy. Najwięcej braków kadrowych w branży wskazano w powiatach: tarnowskim i mieście Tarnowie (9 zawodów), chrzanowskim (8 grup zawodów) oraz miechowskim i brzeskim (po 7 grup zawodów).

W branży medyczno-opiekuńczej brakuje: fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, logopedów i audiofonologów, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów. Dominującymi powiatami, w których wystąpi największy problem z zatrudnieniem pracowników będą: bocheński (10 grup zawodów), proszowicki (9 grup zawodów), krakowski oraz tarnowski i Miasto Tarnów (po 8 grup zawodów).

Wśród najczęstszych powodów deficytów wymienia się kolejno: brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy, niespełnianie przez kandydatów wymagań pracodawców, a także sytuacje, w których kandydatom nie odpowiadają warunki pracy.

W skali Małopolski eksperci nie prognozują zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

Szczegółowe wyniki badania są dostępne w serwisie internetowym barometrzawodow.pl.

AC / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821