W Zalipiu, bo jakżeby inaczej, odbyła się promocja książki „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”
access_time 2025-01-22 14:22:00W liczącej 320 stron książce znalazło się ponad 850 zdjęć, w tym wiele archiwalnych, na których można podziwiać unikatowe malarstwo, oryginalne wzory i poznać styl 109 malarek ludowych, dawnych i współczesnych. Szczególną uwagę poświęcono wiodącym zalipiańskim artystkom, nestorkom malowania - Felicji Curyłowej i Stefanii Łączyńskiej, a także obiektom muzealnym w skansenie - Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, który co roku odwiedza tysiące turystów z całego świata.
Podczas promocji wydawnictwa w Domu Malarek w Zalipiu dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab przekazał książki malarkom, ich rodzinom, spadkobiercom. Wydarzenie dopełnił koncert zespołu ludowego z Powiśla Dąbrowskiego w składzie: Joanna Piątek - skrzypce, Wojciech Król - akordeon i Maciej Maliczowski - kontrabas.
Jedną z osób, które otrzymały książkę jest Ewelina Tarka, należąca do młodszego pokolenia malarek. - Malowanie daje mi spokój i radość, w naszej rodzinie tą tradycję rozpoczęła babcia. Mam nadzieję, że kiedyś moje dzieci też będą malować - mówi Ewelina Tarka.
Publikacja trafi także do miejscowych szkół, bibliotek oraz instytucji kulturalnych w kraju.
„Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” wydało Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Zalipie leży w powiecie dąbrowskim, od Tarnowa oddalone jest o około 30 km. Początki tradycji dekorowania malunkami domostw sięgają końca XIX wieku. Podobnie zdobiono w tym regionie płoty, studnie, psie budy oraz wnętrza chat, ściany, piece, drzwi i okiennice. Obecnie w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów, w tym zagroda Felicji Curyłowej. Od ponad 70 lat tradycja zdobienia gospodarstw na Powiślu Dąbrowskim jest podtrzymywana dzięki konkursowi sztuki ludowej „Malowana Chata”. Co roku po uroczystości Bożego Ciała około 100 osób z regionu na ścianach swoich domów maluje nowe motywy roślinne, które ocenia i nagradza komisja konkursowa złożona m.in. z etnografów.
W ubiegłym roku tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego zostało wpisane na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.
AC / fot. Muzeum Ziemi Tarnowskiej