„Profilaktyka 40+” przedłużona do końca kwietnia
access_time 2025-01-09 12:26:00Program "Profilaktyka 40 Plus" realizowany jest od lipca 2021 roku. Pierwotnie miał się zakończyć po pół roku, był jednak kilka razy przedłużany. Ostatnio prolongowano go do grudnia ubiegłego roku. Teraz Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jego wydłużeniu o dodatkowe cztery miesiące, czyli do końca kwietnia.
W skład „Profilaktyki 40 Plus" wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. Badania te są pomocne we wczesnym wykrywaniu najczęstszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy oraz problemów z prostatą czy jelitem grubym.
Na badania można się umówić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Trzeba się zalogować, wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Kwestionariusz znajduje się w zakładce „Profilaktyka". Na podstawie odpowiedzi w nim udzielonych system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ankietę można uzupełnić także w aplikacji mojeIKP oraz w przychodni.
Badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest blisko 250. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.
Od momentu uruchomienia programu w Małopolsce skorzystało z niego 345 tys. osób. Chętniej badają się kobiety. Wśród tych mieszkańców regionu, którzy wykonali diagnostykę, ponad 202 tys. stanowią kobiety, a 142 tys. - mężczyźni.
Co ważne, osoby po 40 roku życia, które wzięły udział w programie ponad rok temu, mogą skorzystać z badania po raz drugi. Po upływie dwunastu miesięcy od daty wizyty w punkcie diagnostycznym automatycznie zostanie wystawione skierowanie na kolejną turę badań. Ich zestaw będzie taki sam jak poprzednio. E-skierowanie pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli tak się nie stanie, należy skontaktować się z przychodnią, która przeprowadziła poprzedni przegląd.
AC / MOW NFZ / fot. Pixabay