Adam Bartosz uhonorowany przez żydowską fundację. Otrzymał osłonkę na chałkę
access_time 2025-01-05 22:41:00- Po dziesięcioleciach oddanej służby na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce, chcemy docenić pana Adama Bartosza za jego niezrównany wkład w ochronę i renowację cmentarza żydowskiego w Tarnowie oraz opiekę nad innymi cmentarzami żydowskimi w Galicji - mówi cytowany przez miejską stronę internetową Dan Oren, prezes fundacji Friends of Jewish Heritage in Poland.
Adam Bartosz otrzymał tkaninowe okrycie na chałkę z wizerunkiem tarnowskiej bimy, obok której ma swoją siedzibę Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
- Chciałbym zapewnić, że każde wyróżnienie czy inną formę podziękowania zawsze traktuję jako kolejne zobowiązanie. Również i ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale też szczególnym zobowiązaniem wobec stawianych przede mną oczekiwań. Mam nadzieję, że nie zawiodę. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że choć laury i zaszczyty dosięgają mnie, to na ten sukces pracowało wiele osób i to jest nagroda także dla nich - mówił w niedzielę w trakcie swojego wystąpienia Adam Bartosz.
Realizowany przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie remont cmentarza żydowskiego trwał dwa lata (2017-19). Odnowa kirkutu kosztowała ponad 3 miliony złotych, z czego 2,2 mln to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Środki przekazało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Tarnów, austriacki Czarny Krzyż i prywatni darczyńcy z całego świata. W trakcie prac wyremontowanych zostało 120 macew, wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Ponadto oznaczono alejki i kwatery oraz zainstalowano latarnie. W budynku pogrzebowym przygotowano interaktywną wystawę dla niepełnosprawnych i niewidomych.
Cmentarz żydowski w Tarnowie to jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych żydowskich nekropolii w południowej Polsce. Został założony około 1583 r. a najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1667 r. W 1976 r. kirkut został wpisany do rejestru zabytków.
Adam Bartosz to wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a obecnie przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Jest cenionym etnografem, cyganologiem oraz znawcą kultury i historii Żydów; inicjatorem m.in. cyklicznych projektów "Galicjaner Sztetl" i Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. W muzealnictwie polskim zapisał się zorganizowaniem pierwszej na świecie wystawy poświęconej Cyganom/Romom (1979 r.), pierwszą i długo jedyną na świecie stałą wystawą romską (od 1990 r.) oraz pierwszą powojenną ekspozycją poświęconą polskim Żydom (1982 r.). Od 2023 r. honorowy obywatel miasta Tarnowa.
Fundacja Friends of Jewish Heritage in Poland została założona w 2016 r. Poza Adamem Bartoszem organizacja nagrodziła również naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha w uznaniu za jego zaangażowanie w ochronę opuszczonych i zaniedbanych cmentarzy żydowskich.
AC / fot. archiwum