Nie żyje Karol Krasnodębski - działacz opozycji antykomunistycznej, legenda tarnowskiej „Solidarności”
access_time 2025-01-03 15:05:00
Zmarł Karol Krasnodębski - legenda tarnowskiej „Solidarności”, działacz opozycji antykomunistycznej, dwukrotnie internowany w czasie stanu wojennego, współzałożyciel NSZZ Solidarność w Małopolsce, były poseł ziemi tarnowskiej. Odszedł w wieku 95 lat w czwartek, 2 stycznia.

Karol Krasnodębski pochodził z Warszawy, ale w latach 70. swoją pracę zawodową związał z Zakładami Mechanicznymi w Tarnowie, gdzie pełnił funkcję kierownika Laboratorium Centralnego. Do Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Solidarność wstąpił w 1980 roku. Dziewięć lat później stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność" w Tarnowie. W stanie wojennym był dwukrotnie internowany w ZK w Załężu. W 1989 roku został również posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i członkiem Komisji Obrony Narodowej. Był współzałożycielem Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele misjonarzy w Tarnowie i redaktorem podziemnego pisma „Nadzieja”.

- To człowiek, którego życiorys, szczególnie spektakularny w drugiej swojej połowie, uosabia drogę jaką przebył w tym właśnie czasie polski patriotyzm i nasza narodowa wrażliwość na potrzeby innych - zauważa Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper. - Chlubił się, że nigdy nie uznał likwidacji "Solidarności" przez juntę Jaruzelskiego i dlatego nie zszedł do podziemia, z pełną przyłbicą organizując patriotyczną i związkową działalność przez całe lata 80-te, za co był wielokrotnie aresztowany i szykanowany - dodaje.

Karol Krasnodębski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015), Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2007), a także medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" Regionu Małopolska (2000). W 2017 r. otrzymał Szablę Niepodległości, którą organizatorzy Festiwalu Niepodległości w Tarnowie honorują osoby szczególnie zasłużone dla niepodległości Polski i krzewienia postaw niepodległościowych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 stycznia o godz. 12 w kaplicy cmentarza komunalnego w Mościcach.

AC / fot. gmina Zakliczyn

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821