Protest przed Lidlem w Tarnowie. "Stop Lidlowi, pomoc Gietrzwałdowi"
access_time 2024-12-14 23:39:00
W sobotę (14 grudnia) w całej Polsce organizowane były protesty przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Pikieta odbyła się również w Tarnowie pod sklepem niemieckiej sieciówki przy ulicy Lwowskiej. Protestujący trzymali transparent z hasłem: "Stop Lidlowi, pomoc Gietrzwałdowi" i rozdawali klientom ulotki, w których opisano zagrożenia wynikające z budowy centrum. Akcję zorganizowała Konfederacja Korony Polskiej.

Planowana przez Lidl inwestycja ma powstać na 40-hektarowej działce w odległości kilkuset metrów od słynnego sanktuarium w Gietrzwałdzie - jedynego w Polsce miejsca objawień maryjnych uznanego przez Kościół katolicki i oficjalnie potwierdzonego przez Watykan.

- Spośród dwunastu uznanych przez Kościół objawień NMP, jedno jedyne, choć jakby zapomniane - miało miejsce w Polsce, w Gietrzwałdzie, w roku 1877. Polski nie było na mapach i oto w „zaborze pruskim", w epoce Kulturkampfu i wynaradawiania Polaków, objawia się Najświętsza Maryja Panna, zwracając się do dwóch dziewczynek w języku polskim. Niezależnie od wymiaru duchowego, wydarzenia te dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii i miały swoje następstwa polityczne - mówi Mirosław Poświatowski z Konfederacji Korony Polskiej.

- Tymczasem obecnie, w odległości kilkuset metrów od Sanktuarium w Gietrzwałdzie, niemiecki Lidl planuje postawić swoje centrum dystrybucyjne, zajmując obszar 40 hektarów. Najwyższy obiekt ma mieć 24 metry wysokości (8 kondygnacji), a hala magazynowa będzie miała wymiary 440 na ponad 153 metry. W miejscu tym składowane będą również odpady w ilości około 150 tys. ton rocznie, w tym odpady niebezpieczne ponad 3 tys. ton. W sąsiedztwie sanktuarium przejeżdżać będzie 160 tirów dziennie. To rzecz niesłychana, by gdziekolwiek na świecie, by w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych objawieniami sanktuarium jak chociażby Lourdes czy Fatima, lokowano tego rodzaju inwestycje? - zaznacza.

Planami Lidla zbulwersowani są nie tylko katolicy, ale też ekolodzy. Obiekt ma zostać zbudowany na obszarze chronionego krajobrazu Doliny Pasłęki, gdzie zabrania się budowy infrastruktury przemysłowej.

- Inwestycja ta w tajemniczy sposób powstaje na przyrodniczym obszarze prawnie chronionym, na którym żadnej nawet dużo mniejszej inwestycji nie może uczynić polski „Kowalski". Może za to uczynić to - z kompletnym brakiem szacunku, jeżeli nie z pogardą dla świętego miejsca - niemiecki koncern - zauważa Poświatowski.

- Miejsce objawień przemienione zostanie poniekąd w wielki śmietnik. Niemiecka buta - czy może raczej but, zawiśnie nad sanktuarium i skojarzenia z niekończącą się nigdy polityką niemieckiego kulturkampfu są tu jak najbardziej zasadne. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że sam Lidl komunikował, iż dysponuje wieloma innymi potencjalnymi i lepszymi lokalizacjami - trudno więc nie odebrać uporu w budowie tego obiektu akurat w tym miejscu, jako symbolu tego kulturkampfu i chęci upokorzenia nas, Polaków i katolików. Nie ma przypadków. Są tylko znaki - konkluduje.

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i słynące z uzdrowień cudowne źródełko, każdego roku przyciągają tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata.

Biuro prasowe Lidla przesłało nam swoje stanowisko w sprawie protestów. Poniżej publikujemy je w całości.

Szanowni Państwo, teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów. Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.

Główną funkcją potencjalnego obiektu w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum dystrybucji będzie obsługiwać wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Potencjalna nowa inwestycja w Gietrzwałdzie będzie podobnej wielkości, co obiekt w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi ok. 70 tys. mkw. (hala magazynowa wraz z budynkami towarzyszącymi).

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Centrala Lidl Polska sąsiaduje z jednym z nich – sąsiedztwo takiego budynku w Tarnowie Podgórnym pozwala na komfortową pracę ponad 1000 pracowników.

Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem" społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie potencjalnej nowej inwestycji surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie.

AC / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821