80. rocznica tragicznych wydarzeń w Rzepienniku Strzyżewskim. W Dąbrach upamiętnili poległych partyzantów
access_time 2024-10-21 12:25:00
W niedzielę, 20 października na cmentarzu partyzanckim w przysiółku Dąbry w Rzepienniku Strzyżewskim odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem walki oddziału „Regina II” Batalionu „Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej. 80 lat temu w wyniku zasadzki zginęło tam 18 żołnierzy.

Uroczystości w Dąbrach rozpoczęły się mszą świętą na cmentarzu w intencji poległych partyzantów. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Regina II, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.

W obchodach wzięli udział  m.in. okoliczni mieszkańcy, rodziny poległych żołnierzy z oddziału „Regina II” Batalionu „Barbara” 16, samorządowcy, a także Kompania Honorowa 2 Korpusu Polskiego wystawiona przez 5 Pułk Dowodzenia, Strażacka Orkiestra Dęta z Rzepiennika Strzyżewskiego oraz poczty sztandarowe.

Organizatorem wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, starosta tarnowski, gmina Rzepiennik Strzyżewski, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej - Oddziału Regina II w Rzepienniku Biskupim, Gminne Centrum Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim i parafia w Rzepienniku Strzyżewskim.

Oddział „Regina II”, dowodzony przez por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana”, kontynuował partyzanckie walki po rozwiązaniu sformowanego przez Obwód AK Tarnów 1. batalionu „Barbara” 16. pułku piechoty AK. Wieczorem 16 października 1944 r. partyzanci kwaterowali w stodole w Dąbrach. Zdradzeni, zostali otoczeni rankiem 17 października przez siły niemieckie. W walce zginęło 18 żołnierzy, w tym dowódca por. Zdzisław Bossowski „Kajetan”. 10 partyzantów dostało się do niewoli i trafiło do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, raptem jeden z nich dożył końca wojny. Z obławy uratował się tylko jeden żołnierz, któremu mimo przestrzelonego płuca i szczęki, udało się zbiec do lasu.

ac / fot. GCKCiP w Rzepienniku Strzyżewskim

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821