Tarnów nie dostał zapowiadanej dotacji na renowację zdewastowanego pomnika żołnierzy radzieckich
access_time 2024-09-13 14:22:00Samorząd Tarnowa miał otrzymać z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dotację w wysokości 5800 zł na odnowienie pomnika upamiętniającego żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Krzyżu. W czerwcu br. nieznany sprawca oblał monument farbą i próbował oderwać z iglicy czerwoną gwiazdę. W ramach prac planowano m.in. mechaniczne wyczyszczenie pomnika z mchów, porostów i farby, wykonanie nowych spoin, konserwację i impregnację pomnika oraz wykonanie nowej gwiazdy z czerwonego granitu. Podczas czwartkowej (12 września) sesji radni zamierzali podjąć stosowną uchwałę o przyjęciu dotacji, ale na wniosek prezydenta punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Okazało się, że wojewoda po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy anulował deklarację Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego.
- Sprawa ewentualnego przekazania środków nie była konsultowana z panem wojewodą przez kierownictwo Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jako czynności realizowane w ramach bieżącej działalności wydziału pozostającej w kompetencji dyrektora. Podkreślam: wojewoda Klęczar na żadnym etapie osobiście nie składał deklaracji przekazania takich środków - wyjaśnia Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.
- Po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy wojewoda Klęczar natychmiast wstrzymał te działania i anulował złożoną przez wydział deklarację. Zlecił też natychmiastową kontrolę w wydziale - zaznacza.
Jak dodaje, wydział kierował się zasadą wyrażoną w ustawie dekomunizacyjnej, która nie ma zastosowania wobec pomników znajdujących się na terenie cmentarzy. Dodatkowo wśród zadań wydziału jest opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi.
- Wojewoda Klęczar zapoznał się z korespondencją prowadzoną w tej sprawie przez wydział. Uznał, że działania te, wprawdzie zgodne ze stanowiskiem IPN i innymi przepisami, wymagają jednak większej wrażliwości ze względu na wiadomy kontekst społeczno-polityczny. Dlatego też wojewoda wstrzymał wszelkie kroki Wydziału w tej sprawie i zalecił większą powściągliwość w tym temacie. Wojewoda Klęczar jasno wyraża swoje stanowisko: środki nie powinny zostać przekazane i zgodnie z jego decyzją nie będą przekazane. Wojewoda oczywiście zgadza się ze zobowiązaniem do opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi, jednak działania w tym zakresie będą indywidualnie oceniane w szerszym, nie tylko formalnoprawnym kontekście. Zarazem wojewoda podkreśla znaczenie ustawy dekomunizacyjnej, ale zauważa też, że ustawodawca w 2016 roku przewidział wyłączenie cmentarzy i innych miejsc spoczynku z działań dekomunizacyjnych jako szczególnie wrażliwego obszaru - przekazała Joanna Paździo.
Z kolei prezydent Tarnowa podkreśla, że miasto nie wnioskowało o przyznanie dotacji, a jedynie - zgodnie z obowiązkiem - poinformowało urząd wojewódzki, że doszło do aktu dewastacji pomnika.
A. Cichy / fot. KMP w Tarnowie