Kolejna tablica uzupełniła Ścianę Pamięci na fasadzie Zakładu Karnego w Tarnowie
access_time 2024-09-12 15:13:00
W czwartek (12 września) na fasadzie Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Polkom w latach 1940-41 wywiezionym z tego więzienia do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet (KL Ravensbrück). W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, harcerze, uczniowie tarnowskich szkół oraz rodziny byłych więźniarek.

Czwartkową uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji więźniarek odprawiona w samo południe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicą Konarskiego pod Ścianę Pamięci na fasadzie tarnowskiego więzienia. Tam rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Wśród upamiętnionych Polek znalazły się m.in. założycielki Tajnej Drużyny Harcerek "MURY" - organizacji, która działała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Pomysł powołania do życia drużyny zrodził się już w celach tarnowskiego więzienia, w którym przebywały jego inicjatorki: Józefa Kantor, Maria Rydarowska, Zofia Janczy i Aniela Wideł.

- Starając się wydobywać z nieodległej historii Tarnowa wydarzenia dla jego tożsamości najistotniejsze, a z jakichś przyczyn niesłusznie zapomniane, od kilku lat chcemy ścianę na tarnowskim więzieniu i kolejne tutaj upamiętnienia trwale wpisać w świadomość tarnowian. Według nas, działania te stanowią ważne uzupełnienie stałej, narodowej, w tym lokalnej, pamięci. Bez nich ta świadomość jest po prostu niekompletna - mówi Piotr Dziża z fundacji Pro Patria Semper.

Odsłonięta w czwartek tablica dołączyła do dwóch innych, które tworzą Ścianę Pamięci. Jedna z nich wisi już tam od kilkunastu lat i poświęcona jest więźniom pierwszego transportu do Auschwitz. Druga od dwóch lat informuje o kilkudziesięciu tysiącach Polaków, którzy w czasie II wojny światowej przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe.

Stowarzyszenie Rodziny Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego Pro Patria Semper zapraszają również na otwarty spacer historyczny po miejscach wiecznego spoczynku więźniarek KL Ravensbrück, pochowanych na Cmentarzu Starym w Tarnowie. Odbędzie się on w sobotę, 28 września o godz. 11.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821