Dzień Wolności i Solidarności w Tarnowie. Łucja Kania zaśpiewała "Mury” Kaczmarskiego. Jest też apel
access_time 2024-08-31 23:35:00
"Mury” Jacka Kaczmarskiego zabrzmiały w 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych na placu nieopodal Pomnika Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Piosenkę, która uważana jest za nieformalny hymn "Solidarności" i symbol walki z komunizmem wykonała tarnowska wokalistka Łucja Kania. Kameralną uroczystość zorganizowała Fundacja Pro Patria Semper i Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie.

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Upamiętnia on podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku, a zarazem historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości, który przyczynił się do obalenia komunizmu. W Tarnowie rocznicę wydarzeń sprzed 44 lat uczono w samo południe przed tablicą Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona "Solidarności" zamordowanego przez SB, która znajduje się na bocznej ścianie budynku przy ul. Wałowej 10. Podczas oddolnie zorganizowanej uroczystości Piotr Dziża - prezes Fundacji Pro Patria Semper i Tomasz Kowalski - przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej podpisali wspólny apel o powszechne, oficjalne obchody Dnia Solidarności i Wolności w Tarnowie, a także o postawienie obelisku poświęconego największemu ruchowi społecznemu na świecie. Poniżej publikujemy jego treść.

Apel o powszechne, oficjalne obchody Dnia Solidarności i Wolności w Tarnowie

W 44 rocznicę podpisania porozumień na Wybrzeżu, których rocznica ustanowiona została  przez Sejm RP świętem państwowym - Dniem Solidarności i Wolności, niżej podpisani apelują do władz samorządowych Tarnowa i regionu, tarnowskich parlamentarzystów, do lokalnych organizacji społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli o coroczne oficjalne i powszechne obchodzenie święta 31 sierpnia w naszym mieście.

Chodzi nam o organizację obchodów w taki sposób, aby jak najmocniej zaangażować do jego świadomego przeżywania całą lokalną wspólnotę. Dziś wspólnotowy potencjał tego świątecznego dnia jest - naszym zdaniem - w Tarnowie marnowany. Z przykrością stwierdzamy bowiem, że radosne święto ustanowione przecież na cześć największego, nie tylko w polskiej historii, dumnego obywatelskiego ruchu, który przyczynił się do obalenia sowieckiego modelu ustrojowego i odzyskania niepodległości, rokrocznie przemija w Tarnowie bez większego echa.

Tymczasem to właśnie ta data nadaje się najlepiej do integrowania i ugruntowywania obecnej, przeżywającej trudny czas, wspólnoty narodowej. Mamy prawo i obowiązek czuć i okazywać powszechną dumę z dziedzictwa "Solidarności". Mamy prawo i obowiązek przeżywać ten świąteczny czas radośnie i wspólnie, manifestując i doceniając te składniki szlachetnej, solidarnościowej tradycji, które wciąż posiadają unikalny i silny potencjał spoiwa łączącego nas - ponad podziałami - jako współczesnych Polaków.

Powszechna, świadoma celebra Dnia Solidarności i Wolności w Tarnowie powinna mieć jednak swoje dedykowane miejsce "źródłowe". Dziś takiego miejsca w naszym mieście nie ma. Dlatego apelujemy o ufundowanie i postawienie w dobrze widocznym miejscu w centrum Tarnowa obelisku o wysokości co najmniej 1 metra z prostym napisem - symbolem "SOLIDARNOSĆ", pisanym oczywiście charakterystyczną i oryginalną czcionką. Potrzebujemy w Tarnowie miejsca, które jednoznacznie i precyzyjnie kojarzy się z najbardziej doniosłymi fragmentami historii Polski ostatnich dekad. Głęboko wierzymy, że powstanie w Tarnowie takiego monumentu „Solidarności” stanie się kluczowym czynnikiem mobilizującym nas wszystkich do urzeczywistnienia głównego postulatu niniejszego Apelu. 

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821