Zalipie trafiło na krajową listę dziedzictwa niematerialnego
access_time 2024-08-27 14:10:00
Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego zostało wpisane na krajową listę dziedzictwa niematerialnego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 103 pozycje, dokumentujące żywe tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie.

- Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że dzięki staraniom Muzeum Ziemi Tarnowskiej, decyzją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Hanny Wróblewskiej “Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego” z dniem 8 sierpnia 2024 r. zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - ogłosiło Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Zalipie - niewielka wieś słynąca z unikalnej sztuki ludowej malowania chat motywami kwiatowymi to fenomen w skali światowej. Miejscowość leży w powiecie dąbrowskim, od Tarnowa oddalona jest o około 30 km. Początki tradycji dekorowania malunkami domostw sięgają końca XIX wieku. Podobnie zdobiono w tym regionie płoty, studnie, psie budy oraz wnętrza chat, ściany, piece, drzwi i okiennice. Obecnie w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów, w tym zagroda Felicji Curyłowej, propagatorki tej unikatowej sztuki i malarki; dziś jest to filia Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego dokumentuje polskie tradycje, przekazy ustne, zwyczaje czy obrzędy, zgłaszane przez wspólnoty, które je pielęgnują. Ma charakter wyłącznie informacyjny. Listę od 2013 r. prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Aktualnie zawiera ona łącznie 103 wpisy (m.in. szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, bobowska koronka klockowa czy ciężkowickie wikliniarstwo).

ac / fot. Muzeum Ziemi Tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821