Przed nami tydzień ważnych rocznic
access_time 2024-08-26 15:10:00
Zbliża się 85. rocznica wybuchu II wojny światowej - największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości. W Tarnowie oficjalne miejskie uroczystości odbędą się 1 września m.in. przed Pomnikiem Ofiar Wojny i Faszyzmu przy ul. Narutowicza. Dzień wcześniej (31 sierpnia), w rocznicę Porozumień Sierpniowych, obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Natomiast 28 sierpnia wypada rocznica zamachu bombowego na dworcu kolejowym w Tarnowie.

W niedzielę, 1 września przypada 85. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Tarnowskie obchody rozpoczną się o godzinie o godz. 11:45 przy Pomniku Ofiar Wojny i Faszyzmu. Następnie o godz. 12.30 w Kościele św. Rodziny (księży Misjonarzy) odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar. O godz. 13:45 zostaną złożone kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy 16. Pułku Piechoty przy ul. Mościckiego 27A. Również w tej samej lokalizacji, czyli w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci rozpocznie się piknik historyczny z udziałem m.in. grupy rekonstrukcji historycznej. Chętni będą mogli także zwiedzić ekspozycję w muzeum.

Do udziału w uroczystościach zapraszają: prezydent Tarnowa, Jakub Kwaśny, przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie Małgorzata Mękal, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab oraz prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Żądło.

Najkrwawszy konflikt zbrojny w historii

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojsko Polskie stawiało zbrojny opór, oczekując na reakcję sojuszników. 3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań wojennych.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego przez siedem dni bohatersko odpierało powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Do Tarnowa pierwsze oddziały niemieckie wkroczyły 7 września po południu, po kilkudniowych bombardowaniach miasta przez Luftwaffe. Złowrogim zwiastunem zbliżającej się wojny był natomiast zamach bombowy na dworcu kolejowym, przeprowadzony przez niemieckiego agenta późnym wieczorem 28 sierpnia. Bomba eksplodowała o godzinie 23.18, zabijając 20 ludzi i raniąc 35.

II wojna światowa uznawana jest za największą wojnę światową w historii. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Trwała 6 lat. Zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

Dwie kameralne uroczystości patriotyczne

O oddanie hołdu ofiarom zamachu bombowego na tarnowskim dworcu, a także o świadome świętowanie Dnia Solidarności i Wolności, upamiętniającego największy i najbardziej wspólnotowy ruch społeczny w historii Polski i świata, który przyczynił się do obalenia komunizmu, apeluje do mieszkańców miasta i regionu Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego Pro Patria Semper i Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie.

W związku ze zbliżającą się rocznicą i świętem państwowym, w Tarnowie zaplanowano dwie kameralne uroczystości patriotyczne. Pierwsza z nich odbędzie się w środę, 28 sierpnia, punktualnie o godz. 23.18 przed tablicą pamiątkową na fasadzie dworca PKP. Druga - w sobotę, 31 sierpnia o godz. 12 przed tablicą Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona "Solidarności" zamordowanego przez SB, która jest umieszczona nieopodal Pomnika Nieznanego Żołnierza.

A. Cichy / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821